plusclouds-bulut-sunucu-2-840x420Türkiye merkezli olarak geliştirdiği yerli bulut bilişim altyapısı ile hizmet veren PlusClouds, 8 bin kullanıcıyı aştı. Harun Barış Bulut, Beril Ege ve Semih Turna tarafından 2011 yılında kurulan yerlibulut sunucu hizmetleri şirketinin geliştirdiği bulut DNS servisi ile sunduğu hizmet sayısı 100’ü geçti. İnternet sitelerinin açılma hızında oldukça iddialı olan yerli bulut şirketi PlusClouds, bir yandan öncelikli olarak Avrupa’da ofis açmak için yabancı yatırım ajanslarıyla görüşmelere başlarken; diğer yandan da Borsa’ya açılmak ve yatırım turuna çıkmak için gerekli çalışmalara hazırlanıyor.

12-13 Nisan tarihlerinde Londra’da düzenlenen dünyanın en büyük bulut etkinliği Cloud Expo Europe 2016’ya  Türkiye’den konuşmacı olarak katılan tek isim olan PlusClouds CEO’su Harun Barış Bulut, Türkiye’deki bulut bilişimi ve girişiminlerinin hedeflerini TeknoYO! ile paylaştı.

PlusClouds nasıl kuruldu? Hangi ihtiyaçtan doğdu?

harun-baris-bulut-plusclouds

Aslında 2011 yılında kurulduğumuzda doğrudan bulut bilişim teknolojileri geliştiren bir firma değildik. ABD’deki trendleri takip ederken kendi ihtiyaçlarımız için adına sonradan “Cloud” denecek olan bir platform geliştirmiştik. İlk başta bizim kendi maliyetlerimizi azalttığından dolayı daha az sunucu kullanmaya başladık. Ama sunucuların çoğunu artık satın almıştık, boşta yatıyorlardı. Biz de bunları kullanarak özel projelere sponsor olduk ve ortaya PlusClouds çıktı.

Hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Temelde bulut bilişim alanında “altyapı olarak servis” (IaaS) basit anlamıyla donanımın servis haline getirilmesi işiyle uğraşıyoruz. Şu anda IaaS üzerinde CRM, ERP ve video yayınlamaya (streaming)  kadar 100’den fazla farklı servis sunuyoruz. Son dönemde telekomünikasyon firmalarına bulut üzerinden veritabanı hizmeti (DaaS) de vermeye başladık. Bu modelde, “datacenter”ı olan firmalarının donanımları üzerine kendi teknolojimiz ile Cloud geliştirip, gelir paylaşımı yapıyoruz.

Kimler platformunuzu kullanıyor?


Türkiye’de gerçekten bulut hizmeti veren aslında 3 firma var “yeni nesil hosting şirketi” olarak tanımladığımız PlusClouds bunlardan biri. Şu anda sistemimize kayıtlı  8 binden fazla kullanıcı var ve bu kullanıcıların arasında yurt dışından müşteriler de bulunuyor. Bazı bayii ve toplu alımları kattığımızda bu rakam daha yukarıya çıkıyor. Her türden müşterimiz var; blog yayınlamak isteyen müşterilerden, ERP barındırmak isteyene ve geliştirme yapan müşterilere kadar.

Girişimcilere ve KOBİ’lere neler sunuyorsunuz?

Servislerimiz saatlik ve doğrudan programlanabilir olduğundan az kaynakla çok iş yapılabiliyor. Sadece kullanılan kaynağın faturalandırılması, kullanıcılara fiyat avantajı olarak yansıyor. Bu konularda ücretsiz danışmanlık da veriyoruz. Ayrıca yeni teknoloji veya servis geliştiren KOBİ ve girişimcilere ücretsiz alt yapı ve satış desteği sunuyoruz. Bu sayede girişimciler alt yapıyı düşünmek zorunda kalmıyor.

Bulut DNS hizmeti nedir? Avantajları neler?

 

Bulut DNS aslında “hosting” işi ile uğraşanların çok iyi bildiği basit DNS servisi. Biz bu servisi doğrudan ücretsiz veriyoruz. Farklı olan kısmı ise oldukça hızlı olması. Sunucular yurt dışında olsa bile sitelerin açılma hızını 2-4 kat arası artıyor. 

Biraz da hızlardan bahsedelim…

Tam 17 saniyede sunucuyu açılmış ve tüm network, firewall ve güvenlik ayarları yapılmış bir şekilde teslim edebiliyoruz. Bizden sonra en hızlı olan şirket bunu 55 saniyede teslim edebiliyor. Bunu nasıl yaptığımız ise biraz ticari sır sayılır…

Mobil iletişimde 4.5G sizi nasıl etkileyecek?

Teoride bizim işlerimizi en az 3 kat arttırması lazım. Çünkü hız demek daha fazla içerik tüketmek ve tüm internet sektörü için ciddi kaynak ihtiyacı demek. Ancak Türkiye’de 4.5G‘nin şimdilik sadece adı ve rüzgarı var. Bugünlerde gördüğümüz 100 Mbps hızları yakında göremeyebiliriz, çünkü inanılanın aksine telekom şirketleri gerekli alt yapıyı sağlayabilecek durumda değiller. 3G de ilk çalışmaya başladığında 30 Mbps’lik hızları kullandırabiliyor olması gerekiyordu. Ama olamadı…

Yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisi nasıl?


Bize yatırım yapmak isteyen firmalar var elbette, hatta doğrudan yatırımcı olmayan ama cebinde biraz birikimi olan insanlardan yatırım talebi alıyoruz. Bu yüzden Nisan-Mayıs 2016 aylarında şirketi halka açabilecek şekilde hukuksal zemini oturtmaya odaklanacağız. Hali hazırda sektörde olan veya bir teknoloji girişiminin içerisinde olmak isteyen kişilere de yatırım seçenekleri sunmaya başlayacağız. Çok büyük ihtimalle Mayıs ayının sonunda bir yatırım sunumu yapacağız. Ayrıca öncelikli  olarak Avrupa’da ofis açmak istiyoruz. Bunun için de yabancı yatırım ajanslarıyla görüşmelere başladık.

Yatırım konusundaki iş planınız nedir?

Şu anda sadece bizim denediğimiz bir yatırım tipi var o da alt yapı yatırımının doğrudan bizim değil de telekom firmaları ve girişimciler tarafından yapılması… Bu yatırım seçeneğinde sunucu ve datacenter ile ilgili alt yapı yatırımını doğrudan yatırımcı yapıyor. Biz de bu yatırımı paraya dönüştürüp yatırımcı için düzenli gelir oluşturuyoruz. Bugün 100 bin TL’ye ev alamazsınız ama bu birikimle size ayda en az 5 bin TL kar getirebilecek bir alt yapı yatırımı yapabilirsiniz…

Posted by:orcuncakir@didingo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s