Yusra Mardini, kardeşi Sarah ile beraber Suriye’nin en iyi yüzücülerindendi. Küçüklüklerinden itibaren başlayan yüzme aşklarını spor kariyerine dönüştürmek istiyorlardı. Ta ki bir savaş onların da kapısını çalana dek… İki kız kardeş hayallerini bırakmadı ama daha iyi şartlar için erteledi. Şimdi ise 18 yaşındaki Yusra, Rio Olimpiyatlarında kulaç atıyor. Gelin bu başarılı genç kızın hikayesine birlikte bakalım…

Yusra Mardini, dünyadaki genç sporculardan birisi. Onu diğerlerinden ayıran ise genç kızın hikayesi…

Yusra Mardini, dünyadaki genç sporculardan birisi. Onu diğerlerinden ayıran ise genç kızın hikayesi...

Ailesi ile birlikte Suriye’nin başkenti Şam’da yaşayan Yusra, küçük yaşlarda yüzme sporuna merak salmış. Babası da yüzme antrenörü olduğu için en büyük destekçisi o olmuş.

Ailesi ile birlikte Suriye'nin başkenti Şam'da yaşayan Yusra, küçük yaşlarda yüzme sporuna merak salmış. Babası da yüzme antrenörü olduğu için en büyük destekçisi o olmuş.

Savaşın başlaması ile birlikte spor ile ilgili hayallerini bir kenara bırakmak zorunda kalmış. Tıpkı yaşadığı evi gibi, tıpkı ülkesi gibi…

Savaşın başlaması ile birlikte spor ile ilgili hayallerini bir kenara bırakmak zorunda kalmış. Tıpkı yaşadığı evi gibi, tıpkı ülkesi gibi...

Kız kardeşini de yanına alarak 2015 yılında Türkiye üzerinden Yunanistan’a gitmeye çalışmışlar ama elbette o kadar kolay olmamış.

Kız kardeşini de yanına alarak 2015 yılında Türkiye üzerinden Yunanistan'a gitmeye çalışmışlar ama elbette o kadar kolay olmamış.

Ege Denizi açıklarında motoru bozulan bot, yavaş yavaş su almaya başlamış. İçinde 20 kişinin bulunduğu bot kaderini beklerken, şans aslında kendi içlerinden çıkmış.

Ege Denizi açıklarında motoru bozulan bot, yavaş yavaş su almaya başlamış. İçinde 20 kişinin bulunduğu bot kaderini beklerken, şans aslında kendi içlerinden çıkmış.

Kendisi gibi yüzücü olan kız kardeşi Sarah ile birlikte Yusra yaklaşık 4 saat boyunca sığınmacıların bulunduğu botu Midilli Adası’na kadar yüzdürmüş.

Kendisi gibi yüzücü olan kız kardeşi Sarah ile birlikte Yusra yaklaşık 4 saat boyunca sığınmacıların bulunduğu botu Midilli Adası'na kadar yüzdürmüş.

Tam 4 saat hiç gözlerini kırpmadan, bir an bile umutsuzluğa kapılmadan iki kız kardeş boylarından büyük botu karaya çıkartmayı başarmış.

Tam 4 saat hiç gözlerini kırpmadan, bir an bile umutsuzluğa kapılmadan iki kız kardeş boylarından büyük botu karaya çıkartmayı başarmış.

Bu arada iki kişi daha suya girip onların yaptıklarının aynısını yaparak botun yüzmesine yardım etmiş.

Yunanistan’dan Almanya’ya gitmek ise tam 1 aylarını almış. Ülkeler dolaşarak, sabırla devam ederek varmışlar Almanya’ya.

Yunanistan'dan Almanya'ya gitmek ise tam 1 aylarını almış. Ülkeler dolaşarak, sabırla devam ederek varmışlar Almanya'ya.

Önce Türkiye, sonra bin bir güçlükle gidilen Yunanistan. Ardından Makedonya, Sırbistan, Macaristan, Avusturya ve nihayet Almanya.

Almanya’nın en köklü kulüplerinden biri olan Wasserfreunde Spandau 04’te çalışmalarına başlayan Yusra, kısa zamanda azmi sayesine antrenörlerini etkilemeye başarmış ve 2020 Tokyo Olimpiyatları için çalışmaya başlamış.

Almanya'nın en köklü kulüplerinden biri olan Wasserfreunde Spandau 04'te çalışmalarına başlayan Yusra, kısa zamanda azmi sayesine antrenörlerini etkilemeye başarmış ve 2020 Tokyo Olimpiyatları için çalışmaya başlamış.

Ancak çok güzel bir sürprizle 2016 Rio Olimpiyatları için seçilmiş Yusra.

Ancak çok güzel bir sürprizle 2016 Rio Olimpiyatları için seçilmiş Yusra.

Belki de kaderinin dönüm noktası oldu. Mülteci Takımı’nın yüzme dalını temsil ediyor.

Olimpiyat tarihinde ilk defa yer alan Mülteci Takımı!

Olimpiyat tarihinde ilk defa yer alan Mülteci Takımı!

Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) desteğiyle tarihte ilk kez oluşturulan Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı sayesinde sığınmacı statüsündeki sporcular, olimpiyata katılıyor. Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı’nda 4’ü kadın 10 sporcu mücadele ediyor. 5’i Güney Sudan, 2’si Suriye, 2’si Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve biri Etiyopya’dan seçilen sporcuların 6’sı atletizm, 2’si yüzme ve 2’si judo branşlarında yarışıyor.

Mülteci Takımı’nın yüzme dalında favori ismi Yusra Mardini.

Mülteci Takımı'nın yüzme dalında favori ismi Yusra Mardini.

Olimpiyat sporculuğu onun için henüz yeni başlıyor. Almanya’da hem eğitim hem de spor hayatına sıkı bir şekilde devam ediyor iki kız kardeş.

Olimpiyat sporculuğu onun için henüz yeni başlıyor. Almanya'da hem eğitim hem de spor hayatına sıkı bir şekilde devam ediyor iki kız kardeş.

Anne ve babası da Suriye’den Almanya’ya gidip kızlarının yanına yerleşmişler.

“Tüm mültecileri temsil etmek istiyorum. Çünkü herkese acıdan, fırtınadan sonra sakin, güzel günlerin gelebileceğini göstermek istiyorum”

"Tüm mültecileri temsil etmek istiyorum. Çünkü herkese acıdan, fırtınadan sonra sakin, güzel günlerin gelebileceğini göstermek istiyorum"

Böyle diyor Yusra ve ekliyor: “Eğer botumuzdan biri boğulsaydı çok utanç duyardım. Kimsenin hayallerinden vazgeçmemesini, kalbinden geleni dinlemesini istiyorum. Neler olacağını asla bilemezsiniz. Sadece durmayın, mücadele etmekten vazgeçmeyin. Benim yaptığım gibi bir şansa sahip olabilirsiniz ya da o şansı kendiniz yaratabilirsiniz.Suriye’yi özledim. Eğer bir gün Suriye’de savaş biterse tüm bu deneyimlerim ve her şeyle birlikte geri dönüp, herkese bunları aktaracağım”

Biz de Yusra’nın başarısını tebrik ediyor, tüm sığınmacıların en kısa zamanda savaşsız, huzurlu ve mutlu bir hayata kavuşmasını diliyoruz.

Biz de Yusra'nın başarısını tebrik ediyor, tüm sığınmacıların en kısa zamanda savaşsız, huzurlu ve mutlu bir hayata kavuşmasını diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s