Institute for Computational Design’dan (ICD) Maria Yablonina’nın bitirme projesi, algoritmalardoğrultusunda duvarda her yöne doğru hareket edebilen ve örümcek misali ağ ören 2 yarı otonom duvara tırmanabilen robotla ilgili. Bir arada uyum içerisinde çalışan robotlar, duvara dairesel bir şekilde çakılan çelik çivilerin etrafından dolaştırdıkları iplikle insanın yapamayacağı kusursuzlukla ağlar örebiliyor.

Çalışma sırasında birbirleriyle yardımlaşan robotların biri sağlam yapıdaki karbon fiber ipliği çiviye geçirirken, diğeri ipin ucunu kesiyor, robotlar makara bobinlerini birbirlerine verip geri alabiliyor ve bir insanı rahatlıkla taşıyacak sağlamlıkta ağlar yaratıyor. Örülen ağdan heykellerin içine uzanıp dinlenmek mümkün oluyor.

Mobilya olarak kullanılabilecek heykeller, binaların dış yüzüne farklı bir hava katmak için de kullanılabilir ve insanların erişemediği yerlerde devreye girebilir. Ayrıca, bu robotlar insanların elleriyle yaptıkları işi daha güvenli, hızlı bir doğrulukta yapabilir ve hata payını düşürecek bir kesinlikte çalışmalar gerçekleştirebilir.


Posted by:orcuncakir@didingo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s