Juno uzay aracı 5 yıllık yolculuğunun ardındanGüneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in yörüngesine girdi. Peki juno uzay aracı nedir? İşte detaylar

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) ait Juno uzay aracı 5 yıl süren yolcuğun ardından Jüpiter’in yörüngesine girdi. Gelişmeyle birlikte Juno uzay aracı Google tarafından doodle yapıldı. Peki Jüpiter’in yörüngesine giren Juno aracı nedir? Juno aracı ne işe yarar?, Juno aracının görevleri nelerdir?

Juno uzay aracı, gazlardan oluşan ve devasa büyüklüğü ile güneş sistemimiz içerisindeki bütün gezegenleri içerisine alma gibi büyük bir potansiyele sahip olan Jüpiter gezegeninin tarihini, yapısını, bugüne kadar geçirdiği gelişim ve değişimleri araştıracak ve bizleri bu gibi merak edilen noktalarda aydınlatacak.
Dünyaya 869 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşen tarihi olayı ABD’nin California eyaletine bağlı Pasadena şehrindeki NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory’den (JPL) yöneten Juno Misyon ekibi, uzay aracının yörüngeye yerleşmesiyle büyük heyecan yaşadı.

ABD’nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’da gerçekleşen tarihi olay, Türkiye saatiyle 06.18’de başladı. On üç aşamadan oluşan misyonun sekizinci aşamasını oluşturan Jüpiter Yörüngesine Yerleşme sırasında Juno’nun “Perijove 0” noktasına (uzay aracının Jüpiter’e en yakın olduğu nokta) ulaşmasının ardından, uzay aracı yavaşlatılarak ana motorun yanması sağlandı. 35 dakika süren bu işlem 06.53’te tamamlandı ve Juno uzay aracı Jüpiter’in yörüngesine başarıyla yerleştirildi. Yörüngeye yerleşme öncesi bin 232 kilogram yakıt taşıyan Juno’nun yavaşlama sürecinde 447 kilogram yakıt tükettiği belirtildi.

Dünya’dan 1300 kat büyük olan dev gaz gezegeni Jüpiter’de benzeri görülmemiş netlikte ve kalitede olağanüstü gözlemler yapması beklenen Juno, Jüpiter’in kozmik yapısını, nasıl oluştuğunu, şiddetli fırtınaların koptuğu atmosferini ve Güneş Sistemi’nin tarihini araştıracak.

NASA’nın Gezegen Bilimi Direktörü Jim Green bu sayede gezegeni detaylı bir şekilde inceleyeceklerini vurguladı: “Jüpiter’in yörüngesine yakın uçan keşif araçlarımız olmuştu. Son olarak Galileo adlı aracımız uzun yıllar Jüpiter’in yörüngesindeydi. Gezegende sadece yüzeysel araştırmalarda bulundu. Şu anda Juno ile gezegeni kapsamlı bir şekilde inceleme şansına sahibiz.”

Jüpiter’in iç yapısını inceleyecek Juno’nun, görevi sırasında gezegenin çekim kuvveti, manyetik alanları, ve atmosferik dinamiklerine dayanan veriler üzerinden Jüpiter’in oluşum ve evrimine ilişkin sırları çözmesi bekleniyor.

Bilim insanları, çapı ve yüksekliği 3 buçuk metre olan ve 9 metreye 2,6 metre uzunluğunda üç adet güneş paneli taşıyan uzay aracının, Jüpiter’in çevresini kaplayan yoğun bulutları aşarak bilim tarihinde bugüne dek söz konusu gezegenin en yakın ve yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflarını çekeceğini belirtiyor.

NEREDEN GELDİĞİMİZİ ÖĞRENECEĞİZ

Dünya ve Mars, yüzeyinde sıvı su bulunması için Güneş’ten yeterli uzaklıkta bulunuyor. Bu da hayat için gerekli görülen şey. Bilim insanları, Mars’ta suyun neden yok olduğunu anlamak için çalışmalar yapıyor.

Jüpiter’in devasa yerçekimi de göktaşları ve kuyruklu yıldızların yönünü değiştirerek, Dünya ve Güneş Sistemi’nin diğer gezegenleriyle felakete yol açacak potansiyel çarpışmaların önüne geçiyor.

Juno Araştırma Ekibi’nden Scott Bolton, “Doğayı, Jüpiter’in nasıl oluştuğunu ve tarihimizi, nereden geldiğimizi öğreneceğiz” dedi.

Dünya’ya mesafesi en uzak ilk güneş enerjili uzay aracı Juno, şimdiye kadar bir gezenin yörüngesine giren en hızlı uzay aracı olma özelliği de taşıyor. Misyon ayrıca, Juno’nun hassas malzemelerini Jüpiter’in yoğun radyasyon kemerlerinden korumak üzere uzay aracının içine yerleştirilen titanyum radyasyon kasasıyla da bir ilk niteliğinde.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞIYOR

Bugüne dek Jüpiter’e bu denle yaklaşan bir uzay aracı olmadı.

Gezegenin şiddetli radyasyon şeritleri, korunmasız elektroniklerin de yok olmasına neden olabilir.

NASA, radyasyondan zarar görüp işlevsiz hale gelmezse Juno’yu 2018 yılı Şubat ayına kadar görevde tutmayı planlıyor. Örneğin kameranın çektiği görüntülerinin gelecek birkaç ay içinde kademeli olarak çözünmesi bekleniyor.

Maliyeti 1,1 milyar dolar olan basketbol sahası büyüklüğündeki Juno’nun, 27 Temmuz’da gerçekleşecek sonraki aşamasında, “Apijove 0″a yani Jüpiter’in yörüngesinde gezegene en uzak mesafede olacağı noktaya gelmesi planlanıyor. Bilim insanları uzay aracının ilk kez ulaşacağı bu noktanın aynı zamanda Yörünge 1’e (Orbit 1) girişi temsil ettiğini kaydediyor.

Yörünge 4’ten (Orbit 4) Yörünge 36’ya (Orbit 36) kadar geçen sürede veri toplama görevini tamamlaması beklenen uzay aracının, 37’nci Orbit ile yörüngeden ayrılacağı ve 20 Şubat 2018’de Jüpiter’in şiddetli atmosferine düşürülüp yanarak misyonunu tamamlayacağı ifade ediliyor.

Fırlatıldığından Jüpiter’in yörüngesine yerleşmesine dek beş yıllık sürede 2,8 milyar kilometre kateden Juno uzay aracının, misyonunu tamamladığında 3,4 milyar kilometre mesafe katetmiş olması bekleniyor.

Juno misyonundan önce bugüne dek sırasıyla Pioneer 10, Pioneer 11, Voyager 1, Voyager 2, Ulysses, Galileo, Cassini-Huygens, New Horizons uzay araçları ve Hubble Uzay Teleskop’unun Jüpiter’in incelenmesine katkı sunduğu biliniyor.

JUNO UZAY ARACINN GÖREVİ NE ZAMAN BİTECEK?

Juno’nun görev süresi, 2018’de sona erecek.Juno’nun görevini tamamladıktan sonra Galileo gibi dev gezegenin üzerine düşürülmesi planlanıyor.

Juno 6 Ağustos 2011 de NASA’nın Florida’daki Cape Canaveral üssünden 2016’da Jüpiter’e ulaşmak amacıyla yollanan insansız uzay aracı. Juno’dan gelen verilerin büyük ihtimalle 2018 yılında analiz edilecek..

JÜPİTER’DE SU DA ARAYACAK

Yörüngeye oturmasıyla Juno, gezegenin çevresinde geniş elipse yerleşmiş oldu. Tamamlanması da 53 günden biraz daha fazla sürecek.

Reuters’ın haberine göre; yerleşme tamamlanır tamamlanmaz 20 aylık araştırma sürecine başlayacak Juno, yumurta şeklindeki gezegende her biri 14 gün süren uçuşlar gerçekleştirerek, gezegenin kalın bulutları arasından bakıp, onun devasa manyetik alanını haritalandıracak ve yoğun iç dolgunun kanıtı için atmosferi inceleyecek.

JUNO UZAY ARACININ GÖREVLERİ

Juno’nun görevi Güneş Sistemi,Güneş Sistemi ve Evren konulu belli başlı tüm sorulara cevap arayacaktır. Jüpiter’in Eliptik yörünge’sinde dolanacak olan Juno Jüpiter’in Manyetosfer,Atmosfer ve iç yapısına ait bilgileri toplarken Meteorolojik etkenle nedeniyle değişken olan amonyak ve su konsantrasyonlarının yerini belirlemeye çalışacaktır.

Juno’nun Proje Müdürü Rick Nybakken, NASA’nın 5 Ağustos 2011’de uzaya fırlattığı Juno’nun 5 yıl süren 2,8 milyar kilometrelik yolculuğunu tamamlayarak hedefine ulaşmasıyla ABD’nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’da çifte kutlama yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonun’dan, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni Jüpiter’in sırlarını çözmek için 5 Ağustos 2011’de fırlatılan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’ne (NASA) ait uzay aracı Juno, 5 yıl süren yolcuğun ardından Jüpiter’in yörüngesine girdi.

Dünyaya 869 milyon kilometre uzaklıkta gerçekleşen tarihi olayı ABD’nin California eyaletine bağlı Pasadena şehrindeki NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory’den (JPL) yöneten Juno Misyon ekibi, uzay aracının yörüngeye yerleşmesiyle büyük heyecan yaşadı.

ABD’nin Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’da gerçekleşen tarihi olay, Türkiye saatiyle 06.18’de başladı. On üç aşamadan oluşan misyonun sekizinci aşamasını oluşturan Jüpiter Yörüngesine Yerleşme sırasında Juno’nun “Perijove 0” noktasına (uzay aracının Jüpiter’e en yakın olduğu nokta) ulaşmasının ardından, uzay aracı yavaşlatılarak ana motorun yanması sağlandı. 35 dakika süren bu işlem 06.53’te tamamlandı ve Juno uzay aracı Jüpiter’in yörüngesine başarıyla yerleştirildi. Yörüngeye yerleşme öncesi bin 232 kilogram yakıt taşıyan Juno’nun yavaşlama sürecinde 447 kilogram yakıt tükettiği belirtildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s