Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın görevinden ayrıldığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı’na Efkan Ala’nın yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu getirildi.

Efkan Ala’nın yerine Soylu, Soylu’nun yerine Müezzinoğlu

Efkan Ala'nın yerine Soylu, Soylu'nun yerine Müezzinoğlu

Efkan Ala'nın yerine Soylu, Soylu'nun yerine Müezzinoğlu

Başbakan Binali Yıldırım, “İçişleri Bakanımız Bursa Milletvekili Efkan Ala’nın istifasıyla boşalan Bakanlığa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, boşalan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına da Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu atanmıştır” açıklamasını yaptı.

Başbakan Yıldırım açıklamayı saat 19:00’da Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından saat 20:00 civarında yaptı.

İçişleri Bakanı olarak ilk görev dönemi Aralık 2013 ve Mart 2015 olan Efkan Ala, 24 Kasım 2015’te yeniden İçişleri Bakanlığı’na getirilmişti.

Ala, İçişleri Bakanı olmadan önce, 2007 ve 2013 yılları arasında, Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde, Başbakanlık müsteşarlığı görevini sürdürmüştü.

Soylu’dan ilk açıklama

Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanı olarak atanan Süleyman Soylu, “Benim için de sürpriz oldu” dedi.

İstifanın perde arkası

İstifanın perde arkası

CNN Türk canlı yayınında Efkan Ala’nın görevden ayrılmasını değerlendiren Hürriyet Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, kulislerden edindiği bilgileri paylaştı.

Zeyrek’e göre Efkan Ala’nın görevden ayrılmasında öne çıkan iki nedenden biri üzerindeki yükün ağırlığı, diğeri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ala’dan istifasını istemiş olması.

Kuvvetli olasılık Erdoğan’ın istifasını istemiş olması

Deniz Zeyrek’in değerlendirmesine göre istifada en kuvvetli neden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ala’nın istifasını istemesi. Zeyrek, Erdoğan’ın kamu kuruluşlarındaki FETÖ operasyonlarında Efkan Ala ile yöntem yönünden ayrıştıklarını, bunun için de Ala’nın görevden ayrılmasını istediğini ve bunu da sağlam bir kulisten duyduğunu söyledi.

Dolmabahçe tespiti

Dolmabahçe tespiti

Öte yandan canlı yayına bağlanan Doğan TV Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise çarpıcı bir tespitte bulundu. Fırat, Efkan Ala’nın Dolmabahçe Mutabakatı sırasında kadraja giren ve görevde kalmaya devam eden son AK Partili bakan olduğuna dikkat çekti.

O dönem Başbakan Yardımcısı olan Yalçın Akdoğan da Binali Yıldırım’ın kurduğu 65’inci hükümette yer almamıştı.

Hande Fırat, Ala’nın istifasının darbe girişimiyle ilgili olduğunu vurguladı ve Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz gecesi gösterdiği gayretlerin bu göreve atanmasında etkili olduğunu dile getirdi.

Süleyman Soylu,15 Temmuz gecesi vatandaşlarla beraber darbecilerden kurtarılan TR binasına girmişti

Süleyman Soylu,15 Temmuz gecesi vatandaşlarla beraber darbecilerden kurtarılan TR binasına girmişti

Fırat, Efkan Ala’nın MİT’te görevlendirilip görevlendirilmeyeceğine ilişkin ise şu anda net bir bilgi olmadığını söyledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s