Eğer bir girişimciyseniz ve yeni bir iş başlatacaksanız, her bir kuruşun değerini bilirsiniz. Nereye ne için harcama yaptığınızı ve size olan dönüşünü hesaplamak zorunda kalırsınız. Ayrıca zaman da en az para kadar, hatta paradan daha önemlidir.

İşin çekirdek kısmındaki temel aşamaları o işin başarısı için düzenli şekilde yürütmek önemlidir. Fakat bir diğer önemli konu da işinizi pazarlama aşaması. Neyse ki işinizin en iyi şekilde etki uyandırmasına yardımcı olabilecek binlerce ücretsiz dijital pazarlama aracı var. Aşağıda on madde halinde, girişimcilerin işini fazlasıyla görecek ücretsiz çevrimiçi pazarlama araçlarını listeledim:

1. Sosyal medya yönetimi için Buffer kullanın.

Buffer sosyal medya paylaşımlarınızı düzene koyacak bir sosyal medya yönetim aracıdır. Sosyal medyanın, bir pazarlama planı için ne kadar güçlü olduğunu biliyoruz, ama Buffer gibi bir araca vakit ayırmak, takipçilerinizin sayısını arttırmanızda, kitlenizle bağlantı kurmanızda ve markanızı büyütmenizde size yardımcı olur.

Buffer kullanmanızın en büyük faydası size çoklu hesap yönetimini bir gösterge panelinde sağlamasıdır. Gönderileri planlama, çok zamanlı kampanyalar oluşturma ve gönderilerinizin başarısını ölçme gibi imkânlara sahip olursunuz. Buffer’ın ücretsiz planı yeni girişimlerin büyümesi için oldukça yararlı. Ama tam hizmet almak isteyen ve bütçe derdi olmayan veya belli bir ivme kazanmış girişimler için ücretli planlar daha yararlı olacaktır.

 

2. Ya da sosyal medya yönetimi için Hootsuite kullanın.

Eğer bu listeye Buffer’ı koyup da Hootsuite’i koymazsam bencillik etmiş olurum. Her ne kadar Buffer bu konuda iyi bir isim yapmış olsa da Hootsuite hakkı yenemeyecek kadar başarılı bir araç.

Ücretsiz plan sosyal medya hesaplarını kolaylıkla eşitlemenizi sağlıyor. Birçok girişimciye başlangıç için ideal imkânlar sunuyor. Hootsuite’in en iyi yanı size tek bir gösterge panelinde tüm hesaplarınızda aynı anda ve rahatlıkla cevaplama ve gönderi paylaşma imkânı sunması.

 

3. Spaces’in logo tasarlama aracıyla bir logo oluşturun.

Markalaştırma, işinizi pazarlama aşamasında en kritik adımlardan biri ve bence logo marka çalışması sürecindeki en önemli aşama. Neyse ki fikriniz sağlamsa Spaces’in logo tasarımı aracı sayesinde bu masraflı süreçte bir tasarımcı tutup hem vakit hem de para kaybı yaşamak yerine kendi logonuzu tasarlayıp işinizi başlatabilirsiniz.

Kolay kullanımı, ikon arşivi, yazı tipi seçenekleri ve ekstra imkânlarıyla, hiç para harcamadan, bir tasarım bilginiz olmadan kısa sürede basit bir logo tasarlayabilirsiniz.

4. Kolay bir tasarım için Canva kullanın.

Görsel içerik, pazarlama için oldukça önemli bir yere sahip. Görsel tasarımlar, infografikler, illüstrasyonlar ve bu gibi içerikler yeni girişimler için itibar ve profesyonel bir görünüm kazanılmasını sağlar.

Piyasada birçok ücretsiz tasarım imkanı sunan araç var ama Canva kullanımı kolay ve kullanıcı dostu bir araç. Ücretsiz yazı tipi, illüstrasyon, şablon ve fotoğraflarıyla size geniş bir görsel tasarım havuzu sunuyor. Göze hoş gelen bir tasarım için sadece sürükleyip bırakmanız yeterli oluyor. El ilanlarından posterlere, sosyal medya gönderilerinden e-posta şablonlarına kadar birçok tasarımı elde edebileceğiniz kullanışlı bir uygulama.

 

5. Organize olmak için Evernote kullanın.

Sıra işinizi pazarlamaya geldiğinde plan ve program en kritik aşamalardan biri oluyor. Fikirler günün herhangi bir vaktinde aklınıza gelebilir. Eğer not tutmaya önem vermiyorsanız ve fikirlerinizi yazmıyorsanız, hayatın birçok fırsatını kaçırıyorsunuz demekir

Evernote size fikirlerinizi en iyi şekilde not almanızda yardımcı olur. İster fotoğraflarla, ister çizimle, ister metin veya yapılacaklar listesiyle fikirlerinizi kolaylıkla organize edebilirsiniz. Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan ya da tabletinizden kolayca erişim imkanı bulabilirsiniz. İçerik fikirleri, piyasa araştırmaları, beyin fırtınaları ve rakip analizleri gibi organize etmeniz gereken her şey için ideal bir araç.

 

6. Güvenli müşteri geribildirimi için SurveyMonkey kullanın.

SurveyMonkey en popüler ücretsiz anket araçlarından bir tanesi. Anketler tüketici verilerini toplamak, müşterilerle etkileşim sağlamak, trendleri ortaya çıkarmak gibi maddelerde size yardımcı olabilir. SurveyMonkey’in yazılımı oldukça basit. Anketinizi dakikalar içinde tasarlayıp, düzenleyerek yayınlayabilirsiniz. Ayrıca anket ölçümünüz gerçekleşirken arka planda anketinizin analizini yapabilirsiniz.

 

7. E-posta pazarlaması için Mailchimp kullanın.

E-posta pazarlama birçok iş fikri için zorunlu bir yöntem haline geldi. Marka bilinirliğini artırma aşamasında YouTube, Facebook, Instagram ve Twitter önemli kanallardır. Fakat bu kanallarla ve bu kanalların imkanlarıyla kısıtlı kalmak müşterilere veya hedef kitleye ulaşmada, sınıflandırma yapmada ve kontrol altında tutmada işinizi zorlaştırabilir. Bununla birlikte e-posta, kontrolü size verir ve sınırsız seçenekleriyle marka ve müşteri arasında daha samimi bir ilişki sağlar. Mailchimp ücretsiz ve harika bir e-posta pazarlama aracı. Ayrıca yeni başlayanlar için kullanımı oldukça kolay.

 

Bu alanda Mailchimp ile yarışabilecek bir diğer servis ise Sendloop.

8. Growth hacking için Sniply kullanın.

İşiniz için sosyal medyayı düzenli olarak kullandığınızda, hedef kitleniz için faydalı olabilecek içerikleri, size ait bir site veya blog olmasa bile paylaşırsınız. Bu hedef kitlenizle aranızda bir güven bağının oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca aynı sektörün iyileriyle birlikte bir uyum inşa etmenize de yararlı olur.

Sniply, paylaştığınız her içeriğe kendinize ait bir eylem çağrısı (call-to-action) eklemenize yardımcı olur. Sizin kontrolünüzde olmayan bir internet sites vela blog içeriğini okuyan kullanıcı, makaleyi veya haberi okuduktan sonra sizin içeriğinize veya eylem çağrınıza ilgi gösterebilir. Mesela bir göz polikliniği takipçileriyle göz hastalıklarıyla ilgili bir makale paylaştığında, sayfanın alt kısmında bulunan bir “Hemen ücretsiz göz kontrolünüzü yaptırın!” butonu ekleyebilir ve kullanıcıları polikliniğin internet sitesine yönlendirebilir.

Kullanmanızı kesinlikle önerdiğim bu araç oldukça basit ve kullanışlı. Üstelik tıklama eğlemlerini ve diğer verileri analiz etmenize yardımcı bir paneli bile var.

9. İnternet sitelerinden içerik ve veri çekmek için Scraper kullanın.

Scraper, bir internet sitesinde bulunan içeriği çekip Excel dosyasına arşivleme imkanı sunan bir Chrome eklentisi. İletişim bilgileri veya rakiplerin verilerini edinmek için mükemmel bir araç. Bu verilere sahip olduğunuzda, e-posta listeleri, içerik konuları gibi bir çok şey elde etmiş olursunuz. Ayrıca veriye dayalı her türlü pazarlama tekniğiniz için ideal bir uygulama.

10. Doğru bilgiyi doğru yerde kullanmak için Rapportive kullanın.

Rapportive, güçlü ve ücretsiz dijital pazarlama araçlarından bir tanesi. Pazarlama, doğru hamleleri doğru kişilere yapmanın çok önemli olduğu bir alan ve Rapportive bu konuda size yardımcı olabilir. Araç Gmail hesabınıza bağlı şekilde çalışıyor ve neredeyse çoğu kişinin e-posta adresini bulmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bağlantılarınızın tüm bilgilerini panelde görme imkanı da sunuyor. Rapportive de bir Chrome eklentisi.

Gördüğünüz gibi işinizi geliştirmeniz için bir çok ücretsiz pazarlama aracı ve yardımcı araç mevcut. Sizin de kullandığınız ve girişimciler için önerebileceğiniz uygulamalar varsa yorum yazarak bizimle paylaşın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s