Airbnb’nin Trump’ın göçmen yasağının hemen akabinde apar topar Super Bowl’a yetiştirdiği film, farklılıkları kabul etmenin hayatı güzelleştirdiğini hatırlatıyor.

Trump’in göçmen yasağı ülkesini de dünyayı da ikiye bölerken, tartışmalar hala sürüyor. Reklamveren ve şirketlerin de tarafını belli ettiği şu günlerde Trump’ın politikalarına karşı duruşlu bir film de Super Bowl 51 reklam kuşağında Airbnb‘den geldi.

Trump’ın sınırları kapayıp göçmenleri içeri almama kararını vermesinden bir hafta sonra yayına giren film, #Weaccept (Kabul ediyoruz) adını taşıyor. Filmde farklı ırk, kültür, din, cinsiyet, görünümden insan yüzleri etkileyici bir metin eşliğinde ekrana geliyor. Metin şunu diyor: “Kim olduğunuz, nereden geldiğiniz, kimi sevdiğiniz ya da kime taktığınıza bakmadan hepimizin ait olduğumuza inanıyoruz. Dünya daha çok kabul ettikçe daha güzel.”

Açık açık “Seni sevmiyorum Trump, yaptıklarını onaylamıyoruz.” dememişlerse de neredeyse de demişler yani. Üstelik film önceden hazırlanmış, Super Bowl’a girmesi planlanmış bir film de değil. Bizzat Airbnb CEO’su Brian Chesky ve yönetici ekibi tarafından üç günde yaratılmış, kurgulanmış; apar topar da yayına girmesi için gönderilmiş.

Airbnb’in göçmen politikası karşısındaki duruşu çok net. Kasım ayında başlayan Airbnb kampanyası “Accept”in devamı olarak görülebilecek bu filmin dışında şirketin kurucusu Brian Chesky, Trump karşıtlığını dile getirmekten çekinmiyor. Ayrıca, bu filmle birlikte Airbnb hesabından zor durumda kalan göçmenlere, afetzedelere ve diğer ihtiyaç sahiplerine 5 yıl boyunca geçici barınak sağlayacağını da duyurdu. O kadar da değil, afet veya savaş nedeniyle hayatları parçalan insanları yeniden hayata kazandırmak için çalışan insani yardım kuruluşu International Rescue Comitteee‘ye de önümüzdeki 4 yıl boyunca 4 milyon dolarlık bağış yapacağını açıkladı.

Deniz Tan – Bigumigu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s