Ev yaşamına getirdiği portatif ve işlevsel çözümlerle Evinizin her şeyi olma iddiasını sürdüren IKEA, şimdi de ASMR seslere odaklanarak çektiği ilginç bir reklamla, izleyenleri 25 dakikada sakinleştirmeyi, gevşetip rahatlatmayı hedefliyor.

Yüzünü göremediğimiz bir kadının çarşaf düzeltmesiyle başlayan videoda, Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi olarak tanımlanan ve vücutta endorfin salgılanmasını sağlayarak rahatlatıcı bir etki oluşturan ASMR türü seslerden yararlanılmış. Odayı toparlarken yaptığı hareketlerle ASMR özelliği taşıyan sesler çıkaran kadın, aynı zamanda izleyicilere de sesleniyor ve çarşaf düzeltmenin ne kadar güzel ve gevşetici bir etkisi olduğunu, alçak ve sakin bir ses tonuyla söylüyor. Elbette bunları anlatırken dokunduğu IKEA ürününün fiyatını ve günlük yaşamınızda yaratacağı farkı belirtmeyi de ihmal etmiyor.

 

Küresel ölçekli yaratıcı ajans Ogilvy Mather tarafından, internette hızla yayılan ve özellikle gençlerden büyük ilgi gören ASMR dalgasından yararlanmak isteyen IKEA için hazırlanan çalışma aslında, tam da okula dönüş döneminde markanın öğrenci yurtlarına daha fazla girmesini amaçlıyor. Videoda yorgan, askılar, lamba ve daha birçok farklı nesneye temas eden kadın oyuncu, bu nesneler üzerinde elleriyle çıkardığı çeşitli sesler sayesinde izleyenlere ASMR hissi veriyor. Beyinsel orgazm olarak da adlandırılan bu durum genelde; uyku, meditasyon veya rahatlama amacıyla dinletiliyor. ASMR’nin reklamda kullanılan şekilleri dışında da farklı yöntemleri bulunuyor.

Ogilvy Mather New York Yaratıcı Yönetmeni Della Mathew ve IKEA Dış İletişim Uzmanı Kerri Homsher ise ASMR sesli videoların internette oldukça popüler hâle geldiğini ve bunda özellikle genç kitlenin etkisi olduğunu tespit ettiklerini belirtiyorlar. Öğrenci yurtlarının da gençlerin yoğun olarak yaşadığı yerler olduğunu göz önüne alınca bu noktada içeriğin ve hedeflenen kesimin tam olarak uyuştuğunu söyleyen Mathew ve Homsher, IKEA’nın insanlara günlük hayatta yardımcı olan ürünler tasarlama misyonu taşıdığını ve öğrenci yurtları için sunduğu çözümlerin de uzun bir günün ardından öğrencileri rahatlattığı düşünüldüğünde, reklamın amacına son derece uygun olduğuna dikkat çekiyorlar.

Çalışmanın takdire değer bir başka boyutu ise ne markanın ne de ajansın böyle bir içeriği sunarken, ASMR videolar çeken herhangi bir kanaat önderinden veya YouTube “fenomeninden” yararlanmaması olarak karşımıza çıkıyor. IKEA ve Ogilvy Mather bunun yerine daha fazla emek isteyen ve bence daha doğru bir yolu seçmiş. Özgün ASMR sesleri oluşturmak adına, bugüne dek yayınlanan videolar izlenmiş, hareketlere ve çıkarılan seslere odaklanılmış ve titiz bir araştırma süreciyle ciddi bir ön hazırlık yapılmış.

IKEA’nın evle özdeşleşen marka kimliğini dikkate aldığımızda, aslında markanın karakteriyle çok uyumlu bir reklamla karşı karşıya olduğumuzu söylemeliyiz. Kaldı ki pek çok reklamda agresif bir tutuma, yüksek tonda seslere ve hatta kimi zaman duygu sömürülerine maruz kalan ve bunlardan bıkan tüketicilere, sakin ve memnun edici bir tonda yaklaşılması oldukça olumlu bir deneyim vadediyor. Oddly IKEA adı altında, internette yayınlanmak üzere hazırlanan 25 dakikalık videoya ek olarak aynı seride, bu yazının aralarına serpiştirdiğimiz, tek tek ürünlere odaklanan ve süresi 30 saniye ila 1 dakika arasında değişen beş video daha bulunuyor.

Anlayacağınız IKEA yine yaratıcı ve özgün bir reklamın mimarı olmuş. Tabii bunda yaratıcı ajansı Ogilvy Mather’ın da büyük payı var. Hatırlanacağı üzere marka, kısa bir süre önce de artırılmış gerçeklik (AR) temelli bir çalışmayla karşımıza çıkmıştı. Kim bilir? Belki bir süre sonra Türkiye’de de ASMR sesli videoları görürüz de konu bizim için sadece Yataş’ın “Yataşşşşş” sesinden ibaret kalmaz.

Kaynak : http://www.pazarlamasyon.com

Yazar :  Erkan Mert Özoğul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s