Yeni Reklam Modeli

Twitter’ın bir süredir üzerinde çalıştığı ve 31 Ekim’den beri denemelerini yaptığı “Promote Mode” artık ABD ve Birleşik Krallık’ta kullanılmaya başlandı. Twitter ilginç bir şekilde bu uygulamayı masaüstü olarak değil mobil olarak kullanıma sundu.

Daha çok reklam ajanslarıyla çalışmayan küçük işletmeler ve kişisel hesapların ilgisini çekmesi planlanan bu uygulama aylık 99 dolar karşılığında hesabınızın tanıtımını yapıyor. Uygulamanın çalışma prensibi şu şekilde; aboneliği tamamladıktan sonra Twitter hesabınızdan programatik bir sistemle seçtiği tweetlerinizin sizi takip etmeyen kişilerin ana sayfasına düşmesini sağlıyor. Bu tweetlerin diğer tweetlerinizden  farkı ise bir reklam olduğunu gösteren küçük “terfi ettirilmiş” rozeti olması. Böylelikle etkileşim ve takipçi sayısında artış hedefleniyor.

Konuyla ilgili Twitter’ın işletme sayfasında yapılan açıklama ise şu şekilde: “Biz, reklam yaratmadan ve kampanya yönetmeden takipçilerinizi arttırmak ve Tweetlerinizin daha fazla insana ulaşması için bir yol geliştirdik.” İlk 3 çeyrekte reklam gelirlerinde %8 düşüş yaşayan Twitter’in bu sebeple yeni bir arayışa gittiği düşünülüyor.

Yöntemin ne kadar etkili olacağı ve 99 dolar vermeye değer mi sorularıysa henüz muamma. 31 Ekim‘den bu yana Promote Mode kullanıcısı olan Navarra, sadece 7 (yedi) takipçi ve 12,268 erişim rakamına ulaşmış. Bu durumda çok etkili görünmese de sunduğu detaylı istatistik sayfaları oldukça işinize yaracaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: