Mark Zuckerberg Senatoda!

Cambridge Analytica skandalı yüzünden başı belaya giren Mark Zuckerberg, ABD senatosunun karşısına çıktı ve senatörlerin sorularını yanıtladı. Dün gerçekleşen ve yaklaşık 5 saat süren oturum The Social Network filminin ikincisi gibiydi.

Facebook bu dataları nasıl alıyor? Ne kadar süredir bunu yapıyor ve toplanan bilgileri ne kadar süre daha saklayacak? Kullanıcılar paylaştıkları bilgileri nasıl kontrol edebilecekler? Senatörler tüm bu soruları Amerika halkını temsilen sordular ama tam olarak nasıl olduğunu biliyormuş gibi durmuyorlardı.

İşte kongreden notlar:

  • Senatörlerden biri Mark’a en büyük rakibini sordu ve Zuckerberg bir isim vermedi. Senatör daha sonra Facebook’un devasa gücüne vurgu yaptı.
  • Facebook’un herkese hizmet edebilmesini istediğini ve bunun sadece reklamlarla mümkün olabileceğini belirtti. Facebook’un reklamsız yani Premium bir versiyonunun olmayacağını da ekledi.
  • “Ben de Facebook’u her gün kullanıyorum, ailem de öyle, gizliliğe çokça yatırım yapıyoruz.”
  • Zuckerberg, olayın olumlu yanı olarak hiçbir kredi kartı bilgisinin üçüncü parti kurumlarla paylaşılmadığını belirtti.
  • “Şunu açıklığa kavuşturalım. Facebook bilgilerinizi satmıyor. Siz kendi bilginizi tutuyorsunuz biz de bunu destekliyoruz.”
  • Ayrıca senatörlerden biri Zuckerberg’in 67 milyar dolar değerinde olduğunu ve kendi kurduğu bir şirketten kendisini kovamayacağına göre başkasının bunu yapması gerektiğini belirtti.
  • Facebook’un kullanıcıların internet tarayıcılarının bilgilerinin de Facebook’tan çıkış yapsa bile toplanılabilir olup olmadığı konusu hakkında ise biliyorsunuz ki internette çerezler kullanılıyor ve bu çerezler farklı bölümlerden elde edilen bilgileri birleştirmemize yarıyor. Bu durumum yönetilmesi ve gizlilik için elimizden geleni yapıyoruz diye ekledi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: