Bilgiler Rusya’da mı?

Her şey 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin Cambridge Analytica adı verilen data ve teknoloji şirketine sızmasıyla başladı. Facebobok CEO’su Mark Zuckerberg, olayın basına sızmasının ardından yaptığı açıklamada asıl sayının 50 milyon değil, 87 milyon olduğunu açıkladı.

Peki, bu bilgiler Cambridge Analytica şirketinin eline nasıl geçti? Tüm olay bir quiz uygulamasıyla başladı. Cambridge Üniversitesi Profesörü Aleksandr Kogan bir quiz uygulaması geliştirdi. Kullanıcılar da bu uygulamayı indirip hangi Harry Potter karakteri olduklarını öğrenmeye çalışırken uygulama kullanıcıların ve kullanıcıların arkadaş listesinde yer alan diğer kullanıcıların bilgilerini topladı. Uygulamayı 87 milyon kişi indirmemesine rağmen elde edilen datanın hızlıca büyümesinin sebebi de buydu. Kogan, bu uygulamadan elde ettiği tüm dataları Cambridge Analytica şirketine sattı.

Facebook durumun farkına vardı ve Cambridge Analytica’dan elindeki datayı yok etmesini ve gerekli belgelerle de bunu kanıtlamasını istedi. Şirket verileri sildiğini söyledi ve gerekli belgeleri Facebook’a iletti. Fakat gerçekte şirket bu verileri sakladı ve bu verileri Amerika’daki seçim sürecinde Trump’ın iletişim kampanyasının yürütülmesinde kullandı. Kampanyanın başarılı olması üzerine şirketin yıldızı iyice parladı ve şirketin sicilini araştıran gazeteciler, Cambridge Analytica’nın başarısını mercek altına aldı.

Tüm bu olaylardan sonra Zuckerberg özür dileyip Faceook gizlilik politikasının yeniden düzenleneceğini belirtti. Daha önceden Cambridge Analytica’da çalışmış olan Christopher Wylie, gerçek rakamın çok daha fazla olduğunu ve verilerin aynı zamanda Rusya’da saklanıyor olabileceğini iddia etti.

Krize artık Rusya’nın da dahil olduğunu söyleyebilir miyiz, bunu zaman gösterecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: