Sanal Influencerlar Mı?

Geçtiğimiz Nisan ayının ortasında Bermuda isimli Trump taraftarı bir Instagram hesabı yine bir influencer olan 1 milyon takipçili Lil Miquela’nın Instagram hesabını hackledi. Eğer Miquela tüm dünyaya gerçeği söylerse Bermuda da hesabı geri vereceğini belirtti. Peki saklanan gerçek neydi? Gerçek Miquela’nın aslında gerçek bir insan olmamasıydı. Miquela bir CGI (Computer Generated Image), yani sanal ortamda oluşturulmuş aslında var olmayan birisi. Bermuda da öyle. Miquela 2016 Nisan yani hesabını açtığı tarihten beri Instagram’da birçok kişiye ilham kaynağı oldu. O zamandan bu yana hiç kimse Lil Miquela hesabının kim tarafından yönetildiğini bilmiyordu.

Bermuda hesabı hackleyerek hesabın arkasındaki gizemi çözdü. Hesap, Brud isimli Los Angeles merkezli yapay zekâ ve robotlar üzerinden çalışmalar yapan bir start up şirkete aitti. Ama önemli olan Miquela’nın gerçek olup olmaması değildi artık. Önemli olan Instagram kitleleri üzerinde bıraktığı etkiydi.

Sanal infuencer Miquela, Giphy, Prada, Diesel gibi büyük markalarla çalıştı ve asla model olması için para almadığını söyleyerek bu durumun artık değişebileceğinin sinyalini verdi. Yine Miquela gibi sanal Influencer olan Shudui, yani dünyanın ilk dijital süper modeli, Rihanna’nın güzellik ve bakım markası Fenty ile iş birliği yapıp markanın modelliğini üstlendi. Siz marka olsaydınız sanal bir influencerla işbirliği yapmak ister miydiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: