İnternet Trendleri Raporu

Kleiner Perkins Caufield & Byers (KPCB), teknoloji sektöründe yer alanlar için önemli bir kaynak görevi gören İnternet Trendleri Raporu’nu yayınladı. Raporda mobilden e-ticarete, mecra tüketim verilerine ve sektördeki rekabete kadar birçok farklı konu yer alıyor. 294 sayfalık raporda öne çıkan bilgileri sizin için derledik.

  • 2018 itibariyle internet kullanıcıları 3,6 milyar kişi olması bekleniyor. Android telefonların ucuz olması ve WiFi erişiminin yaygınlaşması bu duruma katkı sağlayan etkenler arasında yer alıyor.
  • Yetişkin internet kullanıcıları online dünyada mobil cihazlar sayesinde daha fazla zaman geçirmeye başlamış. 2016’da günde 5,6 saat olan bu süre, 2017’de günde 5,9 saate çıkmış. Geçirilen bu sürenin çok mu az mı olduğu ise tartışmalara açık. Bu vakti nasıl değerlendirdiğimize göre elbette ki değişir. Facebook, Twitter gibi şirketler için günlük kullanıcı sayısındaki artış platformların gelir kazançları için oldukça önem arz ediyor. Uygulama kullanımının alışkanlık haline gelmesi bu şirketler için kazançların artacağının habercisi.
  • Mobil videoya adaptasyon hala devam etmekte ve dakika başına yaklaşık 40 izleyici düşüyor. Bu yıl Twitch Steam Video platformunda ise en çok izlenen oyun içeriği Fortnite Battle Royal oldu.
  • E-ticaretin pazar payı gittikçe artıyor. Geçtiğimiz yıl tüm perakende satışların yüzde 13’ü internet üzerinden yapılmaya başlanmış. Bunun alışveriş uygulamaları için önemli bir gelişme olduğunu da ekleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: