Latin ve Braille Bir Arada

Braille alfabesini gerçek dünyada daha görünür kılmak adına, Tokyolu tasarımcı Kosuke Takahashi yepyeni bir çözüm getirdi ve Latin alfabesiyle Braille alfabesini bir araya getiren bir font geliştirdi. Latin alfabesi dışında geleneksel Japon alfabesini de Braille alfabesiyle buluşturan Takahashi’nin font tasarımı, görme engelliler için rahatlık sunuyor.

Takahashi’nin tasarımları Helvetica Neue fonttan esinlenerek oluşturulmuş, ek olarak her fontun içinde Braille karakterleri bulunuyor. Proje iki farklı tasarımda vücut bulmuş: Latin harflerinden oluşan Braille Neue ve hem Latin hem de Japon harflerini destekleyen Braille Neue Outline.

Takahashi, projenin internet sitesi brailleneue.com‘da Braille alfabesiyle Latin alfabesini bir araya getirme çalışmalarının daha önce de var olduğunu, fakat Braille Neue’yi farklı kılanın sadece Latin alfabesine değil Japon alfabesiyle de uyumunu sağlamak olduğunu belirtiyor. Bu projeyle birlikte Braille alfabesinin ortak bir tasarım dili olarak toplumda daha fazla yer alması hedefi de bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: