2018 Cannes Lions

Her yıl haziran ayında Fransa’nın Cannes sahil kasabasında gerçekleşen ve birbirinden yaratıcı işlerin çeşitli kategorilerde yarıştığı Cannes Lions International Festival of Creativity, pazartesi günü başladı ve bugün sonra eriyor. Tabii ki haftanın başında olan yoğunluk azaldı, ortalık cuma gününe kadar biraz duruldu. Bakalım bu yıl neler oldu?

Festival bu yıl önceki yıllara oranla oldukça sakindi ve edindiğimiz bilgilere göre festivale katılım % 25 oranında azaldı. Hatta sektörün “reset modunda” olduğunu belirtebiliriz. O ünlü marinada bile daha az bot olduğu söyleniyor. Genel olarak karmaşa ve koşuşturmadan uzak geçen festival, Jim Bankoff (Vox), Jonah Peretti (BuzzFeed), Bob Sauerberg (Condé Nast) gibi ünlü mecraların CEO’ları tarafından toplu olarak es geçildi. Hatırlayacağınız üzere Publicis Groupe da aldığı “tasarruf kararından” dolayı festivalde yer almayacağını açıklamıştı.

Bu yıl gözlemlenen bir diğer ilginç durum ise Cannes’ın kendi öz yaratıcılığına geri dönmesi. Ayrıca yaratıcılığın artık sadece ajansların koruma alanı olmaktan çıktığı da belirtilebilir. Johnson & Johnson CMO’su Alison Lewis, dün gerçekleştirdiği konuşmasında geçtiğimiz yılın sonunda nasıl kendi ideal yaratıcı ajans konseptini oluşturduklarından bahsetti. Lebron James Cannes Lions kazanan ilk profesyonel atlet oldu. Çoğu dev sektör liderleri influencerlardan ve onların güçlerinden bahsederken New York Times reklam departmanı lideri Sebastian Tomich, platformlar arasında gerçekleşen savaşın aslında yaratıcı fikirler üzerinden yapıldığına değinerek konuşmasında farklılaştı.

Tabii ki eğlenceyi de unutmamak gerek. Bu yılın en iyi partisi News UK’in yaz konseptli bahçe partisiydi. Idris Elba, Kyle Minogue ve Fat Boy Slim’in sahne aldığı partide Kylie’nin 500 bin dolara sahne aldığı söylentiler arasında. Ayrıca Kylie Jenner da Spotify sahnesinde çıkan sevgilisi Traviss Scott’ı desteklemek için festivale katıldı.

Türkiye’den ise TBWA İstanbul’un CCO’su İlkay Gürpınar festivalde konuşmasını gerçekleştirdi ve konuşmasında şirketlerin yarattığı kültürün çalışanlar üzerinden değerini vurguladı. 4129Grey, The Insiders işiyle Print & Publishing kategorisinde ajansın ilk Altın Aslan’ını aldı. Tebriklerimizi sunarız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: