Facebook Sizi Dinlemiyor!

Mark Zuckerberg’e ABD Kongre görüşmelerinde uygulamaların kullanıcıları dinleyip dinlemediği soruldu ve Zuckerberg bu soruya net bir şekilde hayır cevabını vermişti. Zuckerberg’in cevabını destekleyen bir araştırma Massahusetts Northeastern University’de bir ekip tarafından yapıldı. Araştırmanın sonucuna göre Android cihazların kullanıcıları dinlemediği ortaya çıktı.

Araştırmacılar Elleen Pan, Jingjing Ren, Martina Lindorfer, Christo Wilson ve David Choffnes Facebook uygulamaları ve Facebook’a bilgi gönderen uygulamaların da içinde bulunduğu 17.000’den fazla uygulamayı bu dinleme iddialarına karşı inceledi. Tahmin edebileceğiniz gibi uygulamaların mikrofonu açtıklarına veya ses dosyaları gönderdiklerine dair hiçbir kanıt bulunmadı.

Ancak rahatsız edici başka bir şey bulundu ve bazı uygulamaların üçüncü parti kişi ve kurumlara gönderilmek üzere ekran kayıtları aldığı ortaya çıktı. Bir örnekte GoPuff, analitik firması AppSee’ye gönderilmek üzere kullanıcıların ekran görüntüsü fotoğraflarını ve video kayıtlarını alıyor. Günümüzdeki aşırı bağlantılı dünyada bunun uygulama gelişimi için mantıklı olduğu söylenebilir ancak GoPuff’ın gizlilik sözleşmesinde (sonradan eklenmiş olsa da) bu madde yer almıyordu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: