Gmail’den Gizlilik Problemi

Gmail kullanıcılarını korkutan bir açıklama Wall Street Journal tarafından yapıldı. Facebook’un yaptığı gizlilik ihlali probleminden sonra, Gmail ile ilgili kriz yaratacak bir durum da ortaya çıktı. Gmail maillerimiz sadece Google tarafından değil, üçüncü parti uygulama geliştiricileri tarafından da görülmekte ve okunmakta.

The Wall Street Journal tarafından yapılan habere göre yazılım ve uygulama geliştiricileri Gmail kullananların hesaplarına giriş yapabiliyor ve mailleri okuyabiliyor. Bu konunun en can alıcı noktası ise sadece Gmail kullanıcılarıyla alakalı olmaması. Bu süreçte anlaşıldığı üzere Gmail dışında diğer e-posta sağlayıcıları tarafından da gelen kutularımız okunabiliyor.

Yazılım geliştiricileri gelen kutusuna düşen farklı konulardaki birçok postayı görebiliyor. Bu durumun olabilmesi için Gmail kullanıcılarının gelen kutuları baştan aşağıya taranıyor. The Wall Street Tarafından yazılan makalede bahsedildiğine göre tatil, gezi ve alışveriş ortamlarını Gmail hesapları ile giriş yaparak kullanan kullanıcılar anlamadan araçların bazı kullanım şartlarını onaylıyor ve üçüncü parti geliştiricilerin maillerini okumalarına onay veriyor. Google yalnızca onaylanmış aplikasyonların mail okuma talebinde bulunmasına izin veriyor, bununla birlikte onay alan aplikasyonlar bu verileri yalnızca belirli reklam ve öneriler için kullanabiliyor. Yalnız bir defa izin verildikten sonra bu şirketler ne kadar yakından takip ediliyor merak ve endişe konusu. Google kullanıcıları için daha öncesinde e-postalarının okunmayacağına dair bir açıklamada bulunmuştu. Şimdilerde ise yapılan bu haberler dolayısıyla güvenilirliğini tartışmalı bir boyuta taşıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: