Sanatı Görmeye Engel Yok

Son yılların gözde teknolojisi olan sanal gerçeklik sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Görme engelliler için geliştirilmiş olan eldivenler sayesinde sanat eserlerini hissettiren teknoloji kullanılmaya başlandı. Prag’da düzenlenen bir sergide, henüz sadece üç eser için hazırlanan teknolojinin geliştirilmesi durumunda birçok sanat eseri, görme engelliler tarafından incelenebilecek.

Sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde dokunma hissi yaratan eldivenleri kullanarak sanat eserlerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi artık mümkün. Lazer taramasıyla gerçek modellerle aynı yapıda yaratılan bu eserler dokunma hissiyatını arttıran bir yazılıma sahip. 1024 farklı titreşim içeren bu teknolojiyle ziyaretçiler, dokunma hissini gerçeğe en yakın biçimde hissederek sanat eserlerini deneyimleme imkanı buldu. Bu teknolojinin gelişmesi durumunda heykel ve benzeri değerli birçok eser artık görme engellilere de ulaştırılabilecek.

Sanal gerçekliğin bu yönde olan gelişimi, görme engellilerin sanat dünyasına katılımını arttıracak gibi görünüyor. Sergide eldivenleri kullanan ziyaretçiler, tepkilerini şaşkınlıkla dile getirdiler. Daha önce böyle bir deneyim yaşamadıklarını belirten görme engelliler, bu teknolojinin gelişmesini ve daha da yaygınlaşmasını heyecanla bekliyorlar.

Eserlerin üzerindeki gölgelerin de kodlanmasıyla birlikte ağız, yüz ve çene bölgelerinde farklı titreşim türleri ortaya çıkartılmış ve gerçeklik en kusursuz hale getirilmiş. Teknolojinin bu gibi sanatlarla birleştirilmesi de her kesimden insanın bu tarz sergileri ziyaret ederek farklı bir heyecan yaşamasını sağlayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: