Robotik Bitki HEXA

Vincross şirketinin CEO’su Sun Tianqi’nin yeni projesi, bitkileri güneş ışığının bulunduğu alana götüren bir robot. HEXA ismi verilen bu robot, güneş ışığını görmeyen bir bitkiyi güneşe doğru götürmekle görevli.

Sevimli bir ahtapot görünümünde olan HEXA, geniş hareket kabiliyetiyle bitkilerin ihtiyacı olan güneş ışığını almasına yardımcı oluyor. Üstelik bununla da sınırlı değil, bitki yeterli güneş ışığı aldığında onu gölgede tutarak kurumasının da önüne geçmiş oluyor.

6 tane eklem bacağı bulunan HEXA, bacaklarıyla bitkinin kolayca hareket etmesine olanak sağlıyor. HEXA, bitkinin suya ihtiyacı olduğu durumlardaysa dikkat çekici hareketlerle bunu belli ediyor.

Tianqi’nin projesinin ilham kaynağıysa gölgede kaldığı için solmuş bir ayçiçeği. Bitkilerin yaşamak için yeterince özgür bir yapıda olmadığını söyleyen Tianqi, bitkilerin yaşam şartlarını iyileştirmek için HEXA’yı geliştirmiş.

Tianqi, bitkilerin memnun olup olmadığı konusunda pek emin olmsa da HEXA sayesinde bitkilerin yaşam süresi artacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: