YouTube Analytics Özellikleri

YouTube, izleyiciler için vakit geçirmek için kullanılsa da içerik üretenler için bir iş haline geldi. Bu mecrayı daha verimli kullanmak için bilmeniz gereken YouTube Analytics özelliklerini, bu yazımızda sizin için derledik.

İzlenme Süresi
İzlenme süresi, bir içeriğin gösterim sayısını ve izleyicilerinizin bu içeriği ne kadar süre izlediğine dair bilgi verir. YouTube’da izlenme süresi kısa sürede artan videolar, trend videolar haline gelir ve bu videolar, kanalların arama sonuçlarında daha fazla öne çıkar.

Görüntülenme Yüzdesi
Görüntüleme yüzdesi, bir içeriğin ortalama izlenme süresini verir. Bir videonun süresi 1 dakikadan oluşuyorsa ve bu videonun 45 saniyelik kısmı izlendiyse, ortalama izlenme süreniz %75 olarak hesaplanır ki, “görüntülenme yüzdesi ne kadar yüksek olursa o kadar etkili bir videodur” diyebiliriz. Bu ölçüm, içeriğinizi izleyenlerin ilgisini ne kadar süre devamlı tutabildiğinizi ölçümler. Bunun dışında YouTube, videolarınızla insanların ilgisini sürekli tutabildiğinizi fark ederse kanalınızı arama ve öneri puanıyla ödüllendirir.

Etkileşim
Videonuz yorum ve beğeni alıyorsa ya da insanlar arasında paylaşılıyorsa izleyicilerinizin ilgisini çektiğini gösterir. YouTube’da; beğeni, yorum ve paylaşım dışında “beğenmeme” özelliği de bulunur ki, beğenmeme oranı beğenme oranınından fazlaysa, etkileşime geçtiğiniz topluluk üyelerinin videonuzu beğenmediğini gösterir. Bu gibi videolarda toplululuğun neyi beğenmediğini anlamanız, sonraki videolarda bu hataların tekrarını önler ve daha kaliteli içerikler üretmenize yardımcı olur.

Bir içerik hazırlarken tüm bu özelliklerin dikkate alınması gerekir, çünkü bu özelliklerde yaşanacak bir artış, YouTube’dan daha fazla verim almanıza yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: