Gözler Beynin de Aynası!

Bir insanın gözüne bakarak, onun hakkında birçok fikre sahip olabilirsiniz. Hatta bu nedenle çoğu poker oyuncusu oyununu güneş gözlüğü ile oynamayı tercih eder.

Yeni yapılan araştırmalar gözlerinizin yalnızca duygu durumunuzu değil, zekanız konusunda da birtakım bilgiler verebileceğini ortaya çıkardı.

Bu yeni çalışmada, psikolog Jason S. Tsukahara ve arkadaşları göz bebeği boyutu ve bilişsel yetenek arasında pozitif bir korelasyon buldu.

Tabii ki göz bebeği boyutu, karanlık ya da fazla ışığın bulunduğu bir ortamda da değişebiliyor. Bu durum dikkate alındığında bir insanın zekası hususunda nasıl bilgi edinilebilir?

Ancak uzmanlar araştırmaların her koşulun dikkate alınarak yapıldığını ifade ediyor. Yani ortamdaki ışık sabit tutularak tüm bu araştırmalar gerçekleştirilmiş.

Uzmanlar bu araştırmanın önemli bir kısmını nörobilim üzerinden yürüttü. Nörobilim araştırmaları beynin noradrenalin deposu olarak bilinen bölgesi locus caeruleus norepinefrin’deki aktiviteler ile göz bebeği boyutunun yakın bir birliktelik içinde olduğunu gösteriyor. Beyindeki norepinefrin bölgesi muhtemel uyarıcı ve kısıtlayıcı sinyallerin algılanmasını hafifetiyor. Bu hafifeme sayesinde sinirsel kavrama ile beyindeki fonksiyonel bağlantının kuvveti de artmış oluyor.

Yani araştırmacılar göz bebeği büyüklüğü ile nöronların hareketleri konusunda yakın bir ilişki bulunduğunu gözlemlediklerini belirtiyor. Nöronlardan gelen sinyallerin zeki insanlarda daha duyarlı olması, diğer tüm sistemleri nasıl etkiliyorsa göz bebeği büyüklüğünü de etkiliyor.

Yakın zamanda araştırmaya yönelik çalışmalar daha da büyüyecek. Uzmanlar kesin bir kanıya varmak için erken olduğunu ifade etse de doğru yolda olduklarına inanıyorlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: