Facebook’a İhlal İncelemesi

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir, Facebook’a veri güvenliği ihlali iddiaları nedeni ile Facebook hakkında inceleme başlattıklarını bildirdi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun mevcut başkanı olan Faruk Bilir, Facebook hakkında yürüttükleri inceleme ile ilgili açıklamalarda bulundu. Facebook’un, veri sorumlusu olarak Türk vatandaşlarına ait kişisel verileri Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun işleyip işlemediği, veri işleme konusunda vatandaşları yeterince bilgilendirip bilgilendirmediğinin incelendiğini belirten Bilir, Facebook ile ilgili bazı veri güvenliği ihlali iddiaları üzerinde incelemenin genişletildiğini ifade etti.

Sözlerine şöyle devam eden Bilir, ‘’Ancak son günlerde basına yansıyan Facebook’la ilgili bazı yeni veri güvenliği ihlali iddiaları nedeniyle söz konusu incelemenin kapsamı bu iddiaları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Türk vatandaşlarının kişisel verilerinin siber ortamlarda korunması ve güvenliğinin sağlanması için gerekli çalışmalar Kişisel Verileri Koruma Kurulunca hassasiyetle yürütülmektedir.

Siber ortamda Türk vatandaşlarının kişisel verisi uluslararası standartlara uygun olarak korunmaktadır. İnceleme kapsamında vatandaşlarımızın kişisel verilerinin işlenmesinde hukuka uygun olmayan durumları tespit etmemiz halinde kanundaki yaptırımlar uygulanacaktır.’’ diyerek Facebook’un bir ceza almasının söz konusu olduğunu belirtti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: