Spotify’e Gelen 6 Özellik

80 milyonu aşan ücretli abonesiyle en fazla kazanan platformlardan biri olan Spotify’da son güncellemelerle 6 özellik daha eklendi.

İşte Spotify’a gelen 6 özellik;

1- Kişileştirilmiş çalma listesi ve şarkı önerileri

Spotify’ın yapay zekâ desteğiyle sürekli olarak güncellediği tavsiye motoru, artık kullanıcıların karşısına çıkan şarkıları çok daha iyi analiz ediyor. Elbette durum böyle olunca daha iyi önerilerle karşılaşan kullanıcılar kişiselleştirilebilen çalma listelerini de daha fazla kullanıyor.

Makine öğrenimiyle birlikte aslında Spotify ne kadar fazla kullanılırsa dinleyicilerin karşısına çıkan müzikler o doğrultuda iyileşiyor. Daha doğrusu az önce de bahsettiğimiz ‘daha iyi öneriler’ kısmı bu sayede ortaya çıkıyor.

2- İndirme Limiti
Spotify, toplamda 3333 dinlemeyi kaydetmek için imkan sunuyordu. Ancak genişletilen ve artırılan indirme sınırıyla birlikte rakam 5 cihazda 10.000 parçaya kadar çıktı. Uzun çalma listelerini indirmek isteyenler bu sistemi fazlasıyla kullanılıyor.

3- Google Haritalar ve Waze ile Entegrasyon
Uygulama, GoogleMaps ve Waze ile önemli bir ortaklık gerçekleştirmiş durumda. Bu sayede aslında Google Haritalar’a giriş yapıldığında Ayarlar / Navigasyon / Müzik Oynatma Kontrolleri ardından Spotify seçeneğine tıklandığında entegrasyon tamamlanabiliyor.

Ardından Waze için de benzer işlem gerçekleştirilebiliyor. Bu ayarı aktif etmek için de Spotify’da Ayarlar / Sosyal / Waze Navigasyon kısmına erişmek yeterli.

4- Podcast Güncellemeleri
Podcast’lerde de yeni güncellemeler yapıldı. Geçen sene Spotify’da çok daha az sayıda podcast vardı. Ancak bu yıl sayı önemli oranda artmış durumda. BBC ve NPR’nin podcast’leri de artık Spotify arşivinde yer alıyor.

Önümüzdeki dönemlerde de podcast’lerin güncellenerek daha kapsamlı hale getirileceği tahmin ediliyor.

5- Hikayelere Şarkı Ekleme
Artık isteyen kullanıcılar Spotify’da dinledikleri müzikleri Instagram Hikâyeler’de paylaşabiliyor. Basit bir şekilde gerçekleştirilebilen bu işlem aslında kullanıcıların ne dinlediklerini hikâyelerde göstermesi için gayet kullanışlı bir yöntem. Üstelik hikâyedeki çizme, GIF ekleme, emoji ekleme ve diğer seçenekler de bu noktada kullanılabilen özellikler arasında.

6- Şarkı Detayları
Birçok kişi dinlediği şarkılara dair detaylı bilgiye erişmek istiyor. Artık Spotify’da bu sistemi sağlayan yeni özellikler de var. Böylece Spotify’da birçok farklı müzikte şarkı sözleri, yapımcılar ve diğer detaylar da görülebiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: