CES – Tüketici Elektroniği Fuarı

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen CES – Tüketici Elektroniği Fuarını sizler için özetledik. Kişisel asistan teknolojilerinin ve Google’ın damga vurduğu CES 2019’un kuşkusuz en çok konuşulan ürünü Google Asistan oldu.

Fuardan bir gün önce Google, Ocak ayı sonunda 1 milyar cihazın Google Asistan kullanacağını öngördüğünü açıklamıştı. Ayrıca Asistan, Google Maps ve Google Flights gibi diğer Google ürünlerine de entegre olarak kullanıcı ağını genişletecekti. Bu sene, Google Asistan’ı hayatımızın içerisinde daha fazla alanda göreceğimiz kesinleşti.

Google, Asistan’ı bir platform olarak görüyor ve diğer geliştiricilerin de Asistan üzerinden uygulamalar geliştireceği bir ekosistem kurma hayali içerisinde. CES’te tanıtılan Google Assistant Connect’le şirket, Google Asistan’ı herkesin kendi uygulamasına entegre edebileceği bir hale getirme vizyonunu da paylaşmış oldu. Örneğin, devamlı yaptığınız işleri – eve geldiğimizde ışıkları yakmak gibi – her defasında Asistan’a söylemek yerine, Asistan’a bağlı, bluetooth bir butonla çok daha hızlı halletmek mümkün olacak. Bu ekosistem yaklaşımı Google’ın,  Alexa’yla yarışında da  en büyük kozu olabilir.

Google’ın Asistan’a eklediği en etkileyici özelliklerden biri de 27 farklı dili, evet yanlış okumadınız tamı tamına 27 farklı dili anında tercüme edebilmesi. The Verge’ün hazırladığı video, İngilizce konuşan otel görevlisiyle, Çince konuşan bir misafirin neredeyse sorunsuz şekilde anlaşabildiğini bizlere gösteriyor. Herkesin kafasında oluşan soru işaretini de biz giderelim. Yakında devreye alınacak bu özellik, Türkçe’yi de kapsıyormuş.

Peki başka ne yenilikler var?

Kohler Konnect, Alexa, Google ve Apple’ın asistanlarına bağlanabilen bir banyo konsepti tasarlamış. Akıllı banyo ürünleri ve asistan sayesinde, küveti istediğiniz sıcaklık ve su seviyesine getirebilir, klozeti ısıtabilir ya da aynayı bir akıllı ekran gibi kullanıp gününüzü planlayabilirsiz.

Twitter’da bir yenilik duyurdu.

Reklam gelirlerinin yarısını videodan kazanan Twitter,  NBA maçlarının ikinci yarısını platformu üzerinden canlı ve ücretsiz olarak yayınlayacağını duyurdu. Bunun temel sebebiyse ilk yarıyı televizyondan izlerken ikinci yarıda Twitter yayınının hangi NBA oyuncusuna odaklanacağını oylamanızı istemesi. İkinci yarıda Twitter’ın kamerası sadece oylamayı kazanan oyuncuya odaklanarak daha interaktif bir deneyim sunmak istiyor. Bu konsept henüz deneme aşamasında olduğu için de Twitter, bu yayını şimdilik ücretsiz yapacak.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: