Facebook, Unity mi Alıyor?

The History of the Future adlı kitabın iddiasına göre Facebook hakkında önemli bir iddia ortaya attı. Facebook, VR sektöründe lider pozisyona gelmek için Unity’yi satın almayı planladığını ileri sürdü.

Blake J. Harris tarafından yazılan The History of the Future (Geleceğin Tarihi) adlı kitap, Amerikalı sanal gerçeklik teknoloji şirketi Oculus VR’ın Palmer Luckey ve Brendan Iribe tarafından kuruluşunu, sosyal medya devi Facebook’un Oculus VR’ı satın almasını, ardından gelişen davaları ve şirket kurucularının genel politikalarını ele alıyor.

Kitapta yer alan iddialara göre Facebook, Mart 2014’te Oculus VR’ı satın aldıktan bir yıl sonra dünyanın en popüler çapraz platform bir oyun motoru Unity’yi satın almayı planlıyordu. Öyle ki; Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Oculus CEO’su Brendan Iribe’a Unity’yi satın almaya olan ilgisini anlattığı yaklaşık 2500 kelimelik bir e-posta dahi yollamıştı.

Facebook’un Unity’i almak istemesinin en büyük nedeni sanal gerçeklik sektöründeki gücünü en üst seviyeye taşımak ve rakip platformlar ile oluşacak rekabeti başlamadan sona erdirmek. Fakat bu plan hayata geçememiş gibi görünüyor. Zira Unity, 2015 yılından bu yana 600 milyon dolar yatırım alarak 3 milyar dolar değere ulaştı. Ayrıca Cheddar’ın aktardığı bilgiye göre şirket, 2020 yılında halka arza hazırlanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: