Youtube’un Yeni Trendi!

Youtube’da ASMR videolarının çılgınlığından sonra yeni trend, ders çalışan Youtubeların videoları.

“Study With Me” (Benimle Ders Çalış) başlığı altında yer alan bu videolar, kullanıcıları kendileri yalnız hissetmeden ders çalışmaya motive ediyor. Özellikle Uzakdoğu ülkelerindeki Youtube kanallarında sıklıkla görülen bu videolar, ülkemizdeki bazı Youtube içerik üreticisinin kanallarında da yer alıyor.

“Study With Me” türünde videolar canlı yayınlar ile de kullanıcılarla buluşmaya devam ediyor. Canlı video yayınlarını izleyen kullanıcıların yorumlarında, birlikte karşılıklı sınava çalışma veya ödevini yapma gibi duygusal yakınlık kurmada motivasyonlarını arttırdığı belirtiyor.

8 saate varan canlı yayınlar yapan Youtuberlar kimi zaman bu tür videolarda ASMR mikrofonları da kullanıyor. Kullanıcılar ders çalışırken Youtuberlardan gelen kalem ve kağıt seslerine kulak verebiliyor. Bu durumda ders çalışma temasını daha gerçekçi hissettirebiliyor.

Kanal örnekleri vermek gerekirse, New York’tan yayın yapan The Strive Studies kanalının sahibi Jamie, ASMR öğelerinin yanı sıra videolarına arka planda çalan müzikler de yerleştiriyor. UnJaded Jade isimli YouTube kullanıcısı ise ders çalışma videoları dışında da içerik üreten bir Youtuber olmasına rağmen kendi standart içeriklerinde 100 bin gibi izlenmelere ulaşsa da ders çalışma videolarındaki izlenmeler 450 bin görüntülemeye ulaşmış durumda. Sadece bu akıma odaklı ders çalışmayı motive ettiğini söyleyen Study Vibes adında bir Youtube kanalı bile mevcut.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: