Gerçekte Olmayan İnsanlar

Yapay zeka teknolojisi, her geçen gün sıra dışı ürünlerle bizleri şaşırtmaya devam ediyor, bunun son örneği Uber’in yazılımcılarından Phillip Wang’ın hazırladığı web sitesi. Wang’ın thispersondoesnotexist.com sitesi, her yenilemede yepyeni bir insan yüzü paylaşıyor. Tabi bir farkla, bu insanlar gerçekte yok.

Yapay zeka teknolojisini kullanan thispersondoesnotexist.com sitesi, gerçek insanların fotoğraflarını tarıyor ve bunları birleştirerek yepyeni yüzler oluşturuyor. Yeni insan yüzleri oluşturmak için gerçek yüzler kullanan sistem, bunları harmanlayarak gerçekçi yüzler oluşturuyor.

Uygulamanın altyapısında generative adversarial network (GAN) adı verilen bir sistem kullanılıyor. İki farklı ağdan oluşan GAN, üretici (generator) ve ayrıştırıcı (discriminator) adı verilen iki bileşeniyle gerçek olmayan insan yüzleri üretiyor. Üretici yeni yüzler oluştururken, ayrıştırıcı gerçek yüzlerle yazılımın oluşturduğu sahte yüzleri kıyaslıyor.

İnternette gördüğünüz profillere, fotoğraflara dikkat edin. Gerçek profil sandığınız herhangi bir kullanıcı, gerçekte var olmayan bir yapay zeka destekli tasarım olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: