Sosyal Medya Devi Yenileniyor!

Facebook, F8 Geliştiriciler Konferansı’nda büyük bir değişimin sinyallerini verdi. Son dönemde hızla kullanıcı kaybeden Facebook’un yeni tasarımı ortaya çıktı. Mavi Facebook’u unutun. Peki Facebook neden böyle bir değişime imza atıyor?

Facebook’un karıştığı skandallar, büyük bir hızla kullanıcı kaybetmesine neden oldu. Bunun yanında Z kuşağını elinde tutamayan platform, büyük bir değişime imza atmaya hazırlanıyor.

Günümüzde kurumsallıkla bağdaştırılan mavi renk, yerini beyaz ve diğer renklere bırakmış durumda. Renk ve tasarım açısından en radikal değişimi, yaklaşık 3 yıl önce Instagram’da görmüştük. Bu değişim, Instagram’ın Snapchat gibi rakiplerini alt etmesini ve Facebook ile kafa kafaya gelmesini sağlamıştı.

 

 

Değişimin nedenlerini tek tek inceleyelim.

1. Dijital Minimalizm Akımı!
Google’ın Material Design stratejisi, ekran deneyimi basite indirgedi. Artık üç boyutlu butonlar yerine da net çizgilere sahip arayüzler hakim. Renkler ise tek başlarına ya da geçişli olarak karşımıza çıkıyor. Facebook’un tasarımı ise minimal bir kimlikten uzak, geleneksel bir web sitesi duruşuna sahip. Yeni tasarımda ise minimal sembol, buton ve menüler yer alıyor.

2. Kullanıcı Alışkanlıkları Mobil Arayüze Odaklandı!
Mobil deneyim, teknolojik ürün ve hizmetlerin kilit noktası. Facebook, mobil uygulamasını internet sitesini referans alarak tasarlıyordu.

3. Instagram’ın Başarısı!
Instagram’ın 3 yıl önce beyaz bir arayüze ve renklerin yoğun olduğu logoya geçmesiyle, yükselmesi bir oldu. Başarısı, Facebook’u geride bırakmasını sağladı, Bu sebeple şimdi ona yol gösteriyor. Instagram’ın eski versiyonunda koyu renkler ve fotoğrafçılığı özendirecek materyaller mevcuttu. Yeni versiyonu ise vurguyu gönderilere ve etkileşime yapan oldukça sade bir tasarım.

4. Facebook Kurumsaldır, Resmidir, Samimi Değildir!
Renkler, tecrübelerimiz ve kültürümüze göre anlam kazanırlar. Mavi renk ise dünya genelinde kurumsallığı ve ciddiyeti temsil eder. Facebook’un yeni nesli kazanmak için bu renkten vazgeçmesi, daha samimi ve yumuşak tonlarla, maviyi tam olarak terk etmeden değişim yaşaması doğal.

5. Algıları Yıkmak
Facebook’un ABD başkanlık seçimlerinde verilen reklamlar, 87 milyon kullanıcısının bilgisinin çalınması ve yalan haberler sebebiyle başı çok ağrıdı.

Milyarlarca dolarlık ceza dışında, Facebook’a olan tavırlar sertleşiyor. Zuckerberg; antipati toplarken, platform kullanıcıları #DeleteFacebook gibi kampanyalarla ortamı terk ediyor. Facebook, WhatsApp ve Instagram sayesinde büyük kitleyi elinde tutsa da adını taşıyan uygulaması yok olmak üzere.

Tüm bunlar, şirketin genel itibar mücadelesine yön veren detaylar. Yeni tasarımla birlikte sıcak ve içten bir görünüme kavuşmayı hedefleyen Facebook, yaşananların unutulmasını sağlamak istiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: