Wikipedia Bir Darbe Daha Aldı!

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia için ülkemizde verilen erişim engeli kararının üzerinden iki yılı aşkın bir süre geçti. Fakat kullanıcılar çeşitli yöntemler ile internet ansiklopedisine erişmeye devam edebiliyor.

Ülkemizde, yasağın kalkması ile ilgili açıklama yapılmazken, internet ansiklopedisini yasaklayan ülkelere bir yenisi daha eklendi. Çin Wikipedia yasağının kapsamını iyiden iyiye genişletti.

Google ve Facebook gibi platformların da yasaklı olduğu ülkede Wiki’nin Çince versiyonu 2016 yılının Kasım ayından bu yana erişime kapalıydı fakat diğer dillerde siteye erişim mümkündü.

 

 

Geçtiğimiz günlerde ülkenin ana internet servis sağlayıcısı DNS Injection ve SNI filtrelerini kullanarak Wiki’nin bütün alan adlarına olan erişimi engelledi. Çin’de artık Wikipedia’nın herhangi bir diline erişim mümkün değil.

Çin’de yeni bir girişimin temelleri atılıyor. Facebook ve Google gibi platformlara rakip ürünleri kullanıcılarına sunan Çin, 300 bin makaleden oluşan kendi çevrimiçi ansiklopedisini yapmak için kolları sıvamış durumda.

Wikipedia Rusya, Suudi Arabistan ve Venezüella’da da erişime kapalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: