Google’dan Sualtı İnternet Kablosu!

Google, üçüncü özel su altı internet kablosu için çalışmalara başladı. Equiano kablosu hakkındaki detaylar yazımızda!

Google, üçüncü özel deniz altı internet kablosunun Avrupa ve Afrika arasında yer alacağını duyurdu. Kablonun bir ucu Portekiz’de bulunacak ve Fas’a bağlanması bekleniyor. Afrika kıyısı boyunca ilerleyecek olan internet kablosu, çeşitli ülkelere uğrayarak Güney Afrika’ya uzanacak.

Equiano kablosunun Portekiz-Güney Afrika kısmının 2021 yılında hazır ve çalışıyor olması bekleniyor. Kablonun adı Nijerya doğumlu yazar ve kölelik karşıtı Olaudah Equiano’dan geliyor.

Google’dan edinilen bilgiye göre teknoloji altyapısına geçtiğimiz üç yıl içerisinde 47 milyar dolar yatırım yapıldı. Equiano, firmanın payı olan 14. kablo ve Google’ın üçüncü özel uluslararası kablo projesi. İlk kablo Curie, Nisan ayında tamamlandı ve Şile ile Los Angeles arasında yer alıyor. Diğer kablo Dunant ise Fransa ve ABD’yi bağlayacak ve önümüzdeki yıl çalışmaya başlaması planlanıyor. Bu tür kablolar bağlantıda kalmak için hayati önem taşıyor ve gezegen veri trafiğinin yaklaşık yüzde 99’unu taşıyor.
Alcatel Submarine Networks tarafından uygulaması yapılacak olan Equiano kablosu, Google’ın söylediğine göre diğerlerinden biraz daha farklı. Bir blog yazısında belirtilene göre “Equiano, geleneksel dalgaseviyesi-seviyesinde anahtarlama yerine fiber-eşleme seviyesinde seçimli anahtarlama sunacak ilk su altı kablosu olacak. Google, bu kablonun, bölgede hizmet vermesi için kurulan en son kablodan 20 kat daha fazla ağ kapasitesine sahip olacağını da belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: