Çin Sınır Polisinden İlginç Uygulama

ABD Dışişleri Bakanlığı yeni düzenlemesiyle vize başvurularında sosyal medya hesaplarını istemeye başlanacağını açıklamıştı. Bu ilgi çekici kararın ardından Çin sınır polisi de ilginç bir uygulama ile gündeme geldi. Uygulama Çin vizesi ile Çin’e giden turistlerin telefonlarına gözetleme uygulaması kurulması…

Çin sınır polisi, özellikle Kırgızistan’dan gelen ziyaretçilerin telefonlarına gizlice, gözetleme uygulaması kuruyor. Bu uygulama kişinin e-postalarına, kısa mesajlarına ve kişilerine erişebiliyor. Kullanıcı yanlışlıkla bir uygulama indirdiğinde ya da haber okuduğunda gözaltına alınma riski taşıyor.

Gözetim uygulaması ile ilgili hükümet cephesinden açıklama gecikmedi. Uygulamaların, yetkililerin ‘sorunlu’ olarak gördüğü içeriği araştırmalarının bir parçası olduğu aktarıldı.

Çin hükümeti son zamanlarda sık sık Müslüman kamplarıyla da gündeme geliyor. Hükümetin ‘Yeniden eğitim kampları’ olarak isimlendirdiği kamplara toplanan Müslümanlar orada hükümetin karar verdiği şekilde eğitiliyor. Bu uygulama birçok kişi tarafından insanlık dışı olarak değerlendirse de Çin’in geri adım atmıyor.

Sincan bölgesindeki Müslüman nüfus için uygulamalarına devam eden Çin, sokaklara ve camilere yüz tanıma kameraları kuruyor ayrıca burada yaşayanların telefonlarına da söz konusu uygulamaları indirmeleri için baskı uyguluyor.

Akademisyenler ve siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan analizde, Çinli bir şirket tarafından tasarlanan uygulamaların, Android telefonları sorunlu olarak görülen içerikler konusunda sıkı bir taramadan geçirdiği iddia edildi. Sorunlu içerikler arasında Ramazan ayında oruç tutmak, Dalai Lama’nın edebiyatı ve Unholy Grave isimli bir Japon metal grubu gibi içerikler yer alıyor.

Sınırda iPhone modelleri için ise bir tarayıcı kullanılıyor. Telefon bu tarayıcıya takılıyor ve bu tarayıcı sayesinde içerikler detaylı bir şekilde inceleniyor.

Sınır polisi, uygulama yüklediği Android telefonları iade ederken ise uygulamayı kaldırıyor. Verilerin, yolcuların ilerleyen zamanda takip edip etmemek için kullanıldığına dair henüz bir kanıt yok. Toplanan bilgilerin, kişinin yerini tespit etmekte kullanılabileceği öngörülüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: