Instagram Beğenileri Gizliyor

Instagram’ın beğeni sayılarını gizlemesi bir sır değil. Sosyal medya devi, bir süredir kullanıcıların içeriklerindeki beğeni sayısını gizlemeyi planlıyordu. Mayıs ayında Kanada’da başlayan testler genişletildi. Instagram’ın Twitter hesabından yaptığı duyuruyla birlikte testlerin hangi ülkelerde yapıldığı da ortaya çıktı.

Instagram, kullanıcılar üzerindeki “baskıyı azaltmak için” Avustralya, Brezilya, İrlanda, İtalya, Japonya, Kanada ve Yeni Zelanda’daki kullanıcıların paylaşımlarında beğeni sayısını deneme amaçlı gizlemeye başladı.

Perşembe günü uygulamaya giren test sürecinde kullanıcılar, paylaşımlarının altında bir isim görecek ve yanında gösterilen beğeni sayısı yerine “ve diğerleri” ifadesi yer alacak. Kullanıcılar, kendi içeriklerindeki beğeni sayısını görmeye devam edecekler ama diğer kullanıcılar bu içeriklerdeki beğeni sayısına ulaşamayacak.

Sosyal medya içeriklerindeki beğeni sayısı, özellikle de genç kullanıcılarda özgüven kaybı yaratıyor. Instagram yönetimi, içeriklerdeki beğeni sayısını gizleyerek kullanıcıların üzerindeki “kaç beğeni aldı?” baskısını azaltmayı amaçlıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: