Vine Geri Döndü!

Vine bir dolu nostalji ve yepyeni bir isimle geri döndü! Yeni adıyla Byte, özlemle beklediğimiz 6 saniyelik loop videolarla bizi yeniden buluşturuyor.

2012’de Twitter tarafından satın alınıp 2016’da da kapatılan Vine’ın ardından kurucu Dom Hoffman, bir devam uygulamasıyla döneceğinin sözünü vermişti. Serinin 2. uygulaması için bekleyiş sona erdi ve 2018’de ismi cismi ortaya çıkan Byte, geçtiğimiz hafta tamamen yayına açıldı.

Uygulama 2019’da kapalı beta olarak hizmete başlamıştı ve mail yoluyla davet alan herkes de uygulamaya erişim sağlayabiliyordu. Bu süreçte kullanıcıların geri dönüşleriyle şekillenen uygulama, geçtiğimiz cuma günü yayına açılarak bekleyenlerini sevindirdi. Başlangıçta V2 olması planlanan uygulama, ismine 2018 yılında kavuştu.

Tabii Byte’ı TikTok’u yaratan firma ByteDance ile karıştırmamak gerek (şu anda Byte’ın en güçlü rakibi). Komiktir ki Byte’ın ilk denemeleri TikTok’un özelliklerinin birçoğunu içeriyordu. Şimdiki hali ise eski Vine fanlarının daha alışkın olduğu bir düzene sahip. Tek yapmanız gereken 6 saniyelik bir videoyu kameranızla çekmek ya da galerinizden yüklemek. Uygulama kullanıcılarına “topluluğun sevdiği şeyleri keşfetme”, “insanlar tarafından özenle seçilmiş ya da rastgele sıralanmış byte’ları görme” imkanı sunuyor.

Uygulama daha çok taze olmasına karşın Byte ekibi şimdiden bir partner programı hazırladığını da ekledi.

2019’daki yayın tarihini kaçırmış olsa da Byte yayında. İndirmek için linkler aşağıda:

Google Play

App Store

Dipnot: Byte henüz Türkiye’de yayında değil. Uygulamanın yayınlandığı ülkeleri bu linkten görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: