117 Yeni Emoji Yolda

Unicode Konsorsiyumu tarafından onaylanan 2020’nin 117 yeni emojisinin arasında mutluluk gözyaşı, biberonla emzirme, çeşitli hayvanlar ve objelere ek olarak cinsiyet ayrımı ve ırk gözetmeyen yeni emojiler de yer alıyor.

Emojilerler ile kendini ifade etmek artık oldukça sıradan bir durum haline geldi. Hatta öyle ki sadece emojiler ile dertlerini anlatan konuşan bir kesim bile bulunuyor. Hal böyle olunca tasarımlardan markaların kampanyalarına kadar hayatın her alanında emojilerle karşılaşıyoruz.

 

Unicode Konsorsiyumu da 2020’nin yeni emojilerini açıklayarak emoji yelpazesini biraz daha genişletiyor. Sürekli olarak güncellenen kütüphaneye 117 yeni emoji geliyor.

Bu yeni emojiler arasında en dikkat çekenleri ise cinsiyetten bağımsız emoji seçenekleri ve trans bayrağı oldu.Tüm bunların yanı sıra Noel Baba, smokinli kadın, gelinlikli erkek, biberonla bebek besleyen erkek emojisi cinsiyet ayrımını ortadan kaldırmaya yönelik emojiler arasında bulunuyor.

Yeni emojiler arasında yıllara uygun tasarımlarda yerini alıyor. Meksika’da düzenlenen festivallerde sık sık kullanan pinyata, kutup ayısı kafası, matruşka bebekler, kara kedi, diş fırçası, Ninja, gözyaşı ile ağlayan yüz, biber, miğfer, mezar taşı, fare kapanı, iç organlardan bazıları ve İtalyanlara özgü “Ne istiyorsun?” ya da “Bu nedir?” anlamlarına gelen bir el işareti de bulunuyor.

Emoji 13.0 güncellemesiyle birlikte 138 adet cinsiyetten bağımsız emoji seçeneği eklenmiş olacak. Unicode yaptığı açıklamada Emoji 13.0 veri dosyalarının ve grafiklerinin yayınlandığını da duyurdu. Böylelikle sağlayıcıların sürümler üzerinde çalışması için daha fazla zaman kalmış oldu.

Her emojinin görünümü platformlara ve işletim sistemlerine göre farklılık gösterebiliyor. Yeni emojiler yılın ikinci yarısından itibaren iOS 14 ve Android 11 işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilecek. Apple, Samsung, Google, Facebook gibi yazılım ve platform sahipleri bu emojileri kendi mecralarına dahil edecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: