Avast’a Dikkat!

Dünyaca ünlü antivirüs programı Avast’ın, 400 milyon kullanıcısının bilgilerini sattığı ortaya çıktı. Kullanıcılarının internet verilerini Jumpshot adlı bir iştirake satan Avast, 1 Nisan 2019 tarihinde güncellediği lisans sözleşmesiyle buna olanak sağlıyor. Jumpshot’ın müşterileri arasında arasındaysa Google, Yelp, Microsoft, McKinsey, Pepsi, Home Depot, Conde Nast ve Intuit gibi kuruluşlar yer alıyor.

Avast’ın açıklamasına göre bu veriler kullanıcıların adları gibi kişisel bilgileri içermiyor ve tamamen anonimleştiriliyor. PCMag’in haberine göreyse kullanıcıların bilgileri kullanıcının adı, e-posta ve IP adresi içermese de, bu Google veya Amazon gibi markaların kullanıcıları tespit etmesinde bir engel taşımıyor. PCMag’e göre her bir klik şu şekilde yer alıyor:

Device ID: abc123x Date: 2019/12/01 Hour Minute Second: 12:03:05 Domain: Amazon.com Product: Apple iPad Pro 10.5 – 2017 Model – 256GB, Rose Gold Behavior: Add to Cart

İlk başta zararsız gibi görünse de Google veya Amazon gibi büyük bir şirketseniz, tam olarak 12:03:05’te Apple iPad Pro 10.5 – 2017 Model – 256GB, Rose Gold cihazı sepetine atan kullanıcıyı tespit edebilir, bu kullanıcıya özel hedeflemelerle uygun reklamları gösterebilirsiniz.

İlerleyen günlerde bu data satışının Avast’a ne gibi sıkıntılar yaşatacağını daha net görebiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: