h e l l o ! h e l l o !

Google, piyasadaki tüm teknoloji harikası chatbot’lardan daha iyi sohbet edebilen bir chatbot geliştirdiğini duyurdu.

Daha önce herhangi bir sanal asistan veya chatbot ile konuşmayı denediyseniz, var oluş amaçlarına uygun konularda daha iyi performans gösterdiklerini de görmüşsünüzdür. Çünkü modern sohbet botlarının veya Google’ın dediği gibi “konuşma ajanlarının” belirli çözümlere uygun hale getiriliyor ve insanların genellikle tartıştığı çeşitli konuları ele alma konusunda pek başarı gösteremiyor.

Öte yandan “open-domain” olarak tanımlanan bazı chatbot’lar da insanlarla birçok konuda sohbet edebiliyor ancak buradaki kritik problemimiz ise söylediklerinin pek anlam ifade etmemesi.

Her iki sorunu da çözmek için Google, özelleştirilmemiş ve neredeyse her şey hakkında sohbet edebilen bir sohbet botu geliştirmeye çalıştı. Sonuç Meena: 2.6 milyar parametreli uçtan uca eğitimli bir sinirsel konuşma modeli. Meena, mevcut chatbot’lardan daha mantıklı ve daha spesifik konuşmalar yapabilyor.

Bunu ölçmek için araştırmacılar “Hassasiyet ve Özgüllük Ortalaması” (SSA) adlı yeni bir metrik geliştirdiler. Yakın tarihli bir makalede, SSA’nın “iyi konuşmanın temel unsurlarını yakaladığını” ve araştırmanın “sohbet kontrolsüzlüğü ve SSA arasında güçlü bir korelasyon” gösterdiğini açıklıyorlar. SSA ne kadar yüksekse sohbet de o kadar sorunsuz gerçekleşiyor.

Dikkat çekici bir şekilde, Meena %79 SSA puanı aldı – insan seviyesi de %86 civarında. Meena’dan sonra gelen 2. bot (Mitsuku) ise onun %23 altında (ve bu bir hayli yüksek bir oran).

Google şu anda harici kullanım için bir demo yayınlamayı planlamıyor. Ekibin, bunun gerçekleşebilmesi için önce güvenlik ve sapma olasılıklarıyla başa çıkması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: