TikTok’ta Ayrımcılık!

TikTok üst yönetiminin moderatörlere ilettiği belgelerde kullanıcıların gelir durumu ve görünüşlerine göre ayrımcılık yapıldığı ortaya çıktı.

Dünyanın en çok kullandığı sosyal mecralardan biri olan TikTok, 800 milyon aktif kullanıcısı ile listelerde de öne çıkmaya devam ederken, Intercept’in bulduğu yeni belgelerle çalkalanmaya da devam ediyor.

Bulunan belgeler ayrımcılık uygulaması gereken kullanıcı tiplerini açıklıyor. Kullanıcılara önerilen “sizin için seçtiklerimiz” sekmesinde izleyicilere sunulan videolar için dikkat edilecek ayrıntılar arasında çirkin, yaşlı, engelli ve yoksul kişilerin üretmiş olduğu içeriklerin sansürlenmesi var. Belgede canlı yayınlardaki siyasi konuşmalar için de sansür uygulanması gerektiği yazmakta.

TikTok da doğruladı!

The Intercept’e konuşan TikTok sözcüsü Josh Gartner belgeyi doğruladı falan belgenin artık geçerli olmadığını da ekledi. Şirketteki bu değişimlerin geçen yıl gerçekleştiğini ve ABD için bu işlemlerin gerçekleştirilmediğini belirtti. Şirket, kararın zorbalığa karşı mücadele için alındığını söylüyor ancak maddeler arasında zorbalığı önlemek amaçlı başlıklar listede yok.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: