Google’dan Yeni Düzenleme!

Arama motoru Google’dan alışveriş reklamları rekabet kurulu kararı kapsamında 10 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Türkiye’de alışveriş reklamlarını kaldırma kararı aldığını duyurdu.

Söz konusu karar kapsamında 10 Ağustos itibari ile Google’a aradığı veya satın almak istediği bir ürünün ismini yazan kullanıcı, artık arama sayfasının en üst kısmında çıkan slider şeklindeki alışveriş reklamlarını görmeyecek.

Alışveriş reklamlarını Google’ın Türkiye’deki arama sayfalarından kaldıracağını duyuran şirket, önümüzdeki aylarda bu durumu çözüme kavuşturmayı ve Rekabet Kurulu ile alışveriş reklamlarını Türkiye’ye tekrar getirebilmelerini sağlayacak bir anlaşmaya varabilmeyi umut ettiklerini ve bunun için uygulanabilir bir çözüm arayışında olacaklarını belirtti. Google en son resmi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Rekabet Kurumu’nun Mayıs 2020’deki alışveriş kararına uymak üzere, Alışveriş Karşılaştırma Servisleri’nin (AKS) bu reklamlara eşit erişimini sağlayan ve alışveriş reklamlarının kullanıcılar ve satıcılar için kalitesini koruyan bir çözüm önerisinde bulunduk. Avrupa’daki Google alışveriş reklamları davasında başarılı şekilde uygulanan çözüm yolu ile büyük benzerlikler taşıyan önerimizin, Türkiye’de kararın yerine getirilmesine ilişkin sürenin sonuna kadar Rekabet Kurulu tarafından kabul edilip edilmeyeceği belirsizlik taşıyor. Bu nedenle faaliyetlerimizi yasal çerçevede sürdürmek amacıyla, alışveriş reklamlarını Türkiye’deki Google arama sayfalarından kaldırmaktan başka bir seçeneğimiz maalesef bulunmuyor.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: