TikTok Trump’ı Dava Ediyor

TikTok, ABD hükumetinin Çinli şirkete ait sosyal medya platformunu Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkarmak için devam eden çabalarına yanıt olarak Donald Trump yönetimini dava etmeye hazırlanıyor.

Raporlar ilk olarak Cuma günü TikTok’un ana şirketi ByteDance’i ABD operasyonlarını durdurmaya zorlama çabaları nedeniyle Trump yönetimine karşı dava açmayı planladığını ortaya çıkardı.  

TikTok’tan yapılan açılmaya göre; “ABD Hükümetinin endişelerine kesinlikle katılmasak da, yaklaşık bir yıldır yapıcı bir çözüm sağlamak için iyi niyetle uğraşmaya çalışıyoruz. Bunun yerine, ABD Hükumeti gerçeklere hiç dikkat etmediği ve bunu yapmaya çalıştığı için yasal süreç eksikliğiyle karşılaştık. Hukukun üstünlüğünün göz ardı edilmemesini ve şirketimiz ile kullanıcılarımıza adil davranılmasını sağlamak için, yargı sistemi aracılığıyla İcra Düzeni’ne itiraz etmekten başka seçeneğimiz yok.” Şirket, yasal başvurunun büyük olasılıkla önümüzdeki hafta gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Trump yönetiminin TikTok ile ilgili endişesi, sosyal medya platformunun ana şirketinin Çin merkezli olmasından kaynaklanıyor. TikTok tüm ABD kullanıcılarının verilerini depoladığı ve Çinli yetkililerin ABD vatandaşlarının hassas verilerine erişimi olduğu gerekçesi ile yasaklanmak isteniyor.

TikTok ve ByteDance, böyle bir senaryonun mümkün olmadığı konusunda ısrar etse de, endişeler tamamen haksız değil. Çin’in internet güvenliği yasaları , hükümetin Çinli işletmelerin kayıtlarına sınırsız erişime izin veriyor. Ve TikTok Çin’de erişilmez hale gelse dajhi kullanıcı verilerini Virginia’da saklasa da, bu bilgiler Singapur’da bir yerde yedekleniyor.

Elbette, kişisel düşmanlığın, kötü şöhretli  Trump’ın TikTok’a karşı saldırgan duruşunda rol oynadığına dair bazı görüşler de var. Haziran ayındaki raporlar, TikTok’taki anti-Trump hareketinin, yoğun bir şekilde devam ettiğini ileri sürdü . TikTok’ta aynı zamanda komedyen Sarah Cooper’ın Trump’ın takliti viral oldu ve birçok ABD’li tarafından beğenildi.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: