Sosyal Medya Yasası

Geçtiğimiz zamanlarda yürürlüğe giren sosyal medya yasası, sosyal medya platformları için çok bazı yaptırımlar içeriyor. Sosyal medya platformları için belirlenen zamanın yavaş yavaş dolması, sosyal medya yasası kapsamında bu platformların büyük cezalar alabileceği anlamına geliyor. Şirketlerin bu yasaya uyması için verilen süre, 2 Kasım‘da sona eriyor.

Bilindiği gibi ülkemizin bir süredir gündeminde olan sosyal medya düzenlemesi, geçtiğimiz zamanlarda yürürlüğe girdi. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 1 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan tüm sosyal medya platformları için geri sayım başlamış oldu. Yasa, 1 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunan tüm platformları Türkiye’de temsilcilik bulundurmaya zorladı.

2 Kasım’dan itibaren 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan ve sosyal medya yasasını yerine getirmeyen tüm sosyal medya platformları, büyük para cezalarına çarptırılacak. Örneğin şuanda Türkiye’ye temsilcilik atayan veya diğer sosyal medya yasası maddelerini yerine getiren yurt dışı merkezli bir platform bulunmuyor. Bu da, Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr gibi birçok platformun 2 Kasım’dan itibaren cezalara çarptırılabileceği anlamına geliyor.

Sosyal medya yasasının maddelerine baktığımızda, yükümlülükleri yerine getirmeyen platformların 2 Kasım tarihinden itibaren ilk etapta 10 milyon TL ceza alacağı görülüyor. Hala yükümlülükleri yerine getirmeyen platformların ise Aralık ayında tekrardan 20 milyon TL cezaya çarptırılacağı söyleniyor. Tüm bunlara rağmen yükümlülükleri yerine getirmeyen, Türkiye’ye temsilci atamayan ve Türkiye’deki kullanıcılarının verilerini Türkiye’de tutmayan platformlar, Ocak 2021 tarihinden itibaren reklam yasağı alacak.

Reklam yasağıyla birlikte platformların ülkemizde reklam yayınlaması engellenecek ve böylelikle tek gelir kaynakları engellenmiş olacak. Sosyal medya platformlarının yavaşlatılması ise Nisan 2021’den itibaren başlayacak. Yasaları kabul etmeyen platformlar Nisan 2021’de %50, Mayıs 2021’de ise %95 oranında yavaşlatılacak. Yani yasaya uymayan platformlar, Mayıs 2021’e kadar neredeyse erişime engellenmiş kadar yavaşlatılacak.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: