Kaybeden denince akla…

Artık resmi: Donald J. Trump Twitter’ın en “kaybeden” ismi.

Geçtiğimiz Cumartesi, Joe Biden 2020 ABD Başkanlık Seçimleri’ni kazandı. Twitter kullanıcıları çok geçmeden Twitter’da bir şeyi fark ettiler. Kullanıcılar “loser” (kaybeden) kelimesini Twitter’da arattıklarında Donald Trump çıkan 1. sonuçtu.

Twitter’ın en büyük kaybedeni? Muhtemelen. Arama sonuçları düzenlenmedi, bu Twitter’ın bir hareketi de değil. Kısaca Trump, Twitter algoritmasının azizliğine uğradı.

Twitter’da arama sonuçları hareketlilik yaşanan noktaların gün yüzüne çıkması prensibine dayanır. Bu algoritma çeşitli terimleri bazı hesaplarla eşleştirebilir. Görünen o ki Trump ve “loser” kelimeleri son 48 saatte bir araya sıkça gelmişti.

BuzzFeed News’a konuşan Twitter temsilcisi bunu şu şekilde açıklıyor: “Eğer bir hesaptan belirli terimler kullanılarak bahsediliyorsa, algoritmik olarak bir araya gelebilirler. Bu eşleştirmeler geçicidir ve insanların attıkları Tweet’lere göre düzenli olarak değişir.”

Trump ile eşleşen tek kelime bu değil. Ayrıca “clown” (palyaço) ve “racist” (ırkçı) kelimelerinin sonuçlarında da bir süre Trump göründü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: