Pantone 2021 renkleri belli oldu!

2020 yılında mücadele ettiğimiz tüm zorlukların ardından Pantone, 2021 için iki ayrı renk seçtiğini açıkladı.

Pantone Color Institute, 2021 yılı için seçtikleri Ultimate Grey [Pantone 17-5104] ve Illuminating [Pantone 13-0647] renk kombinasyonunu “Hem kalıcı hem de moral veren, güç ve umut mesajı ileten renklerin evliliği” olarak tanımlıyor.

Renk kombinasyonun hikayesi ise; “Aydınlatıcı ve birbirinden bağımsız iki rengin birbirlerini desteklemek ve Covid-19 ile yaşanan süreçte 2021 için umut olmasını istedikleri için bir araya geldiği” şeklinde açıklanıyor. Pratik ve kaya gibi sağlam ancak aynı zamanda da iyimser bir grinin; aydınlatma, güç ve pozitifliği destekleyen bir sarıyla buluşması, güneşli ve arkadaşça bir geleceğin umudu olarak vitrine çıkıyor.

Pantone Color Institute’den Leatrice Eiseman; “Kalıcı bir gri ile canlı bir sarının birleşimi güç destekli bir pozitiflik mesajını ifade eder. Pantone Ultimate Grey ve Pantone Illuminating, bize esneklik ve umut veren bir renk kombinasyonudur. Cesaretli hissetmeli ve moralimizi yüksek tutmalıyız. Bu, insan ruhu için çok önemlidir” diyor.

Pantone Color Institute

Pantone Color Institute, Pantone bünyesindeki renkler arasından yılın en etkin rengini seçerek küresel renk trendlerini belirlemesinin yanı sıra şirketlere ürün ve marka tasarımlarında renk tavsiyeleri veriyor. Dönemsel trend tahminlerini öne sürerken psikolojik ve sosyolojik etmenleri de göz önünde bulunduran enstitü; tasarım stratejilerinde global markalarla iş birliği yaparak rengin gücünü, psikolojisini ve duygusunu en etkili şekilde kullanmak için çalışıyor.

Yılın Rengi Neye Göre Belirleniyor?

Pantone Yılın Rengi seçim süreci, dikkatli bir değerlendirme ve trend analizi gerektiriyor. Pantone Color Institute bünyesinde görev alan renk uzmanları, yıl boyunca yeni renk etkileri arayışıyla dünyayı tarıyor.

Pantone Color Institute’den Laurie Pressman; aylar süren süreci “Dünyanın her yerinde gözlerimiz ve kulaklarımız var” cümlesiyle anlatıyor ve seçimlerdeki belirleyici unsurun detaylı bir analiz sonucu ortaya çıktığının altını çiziyor.

Pantone Yılın Rengi; eğlence endüstrisini ve prodüksiyondaki filmleri, seyahat eden sanat koleksiyonlarını, yeni sanatçıları, modayı, tasarımın tüm alanlarını, popüler seyahat destinasyonlarını, yeni yaşam tarzlarını, oyun tarzlarını ve sosyo-ekonomik koşullarının incelenmesini de içerisinde barındıran çok kapsamlı bir analiz sonucu ortaya çıkıyor.

Renk belirlenirken; yeni teknolojiler, malzemeler, dokular, ilgili sosyal medya platformlarındaki tercih ve beğeniler, hatta dünya çapında dikkat çeken yaklaşan spor etkinlikleri dahi göz önünde bulunduruluyor.

Pantone 2021 Filtresi

Pantone bu sene yılın rengini seçerken, bir güzellik daha yapıyor.

Pantone 2021 yılı renklerini tüm dünya görsün diye Instagram hesabından(www.instagram.com/pantone) Pantone 2021 Filtresi yayınlıyor. Siz de Ultimate Grey ve Illuminating renkleriyle çekilmiş bir fotoğrafa sahip olmak istiyorsanız; Pantone’un Instagram profiline gidip, filtreler kısmına tıklayarak “Hem kalıcı hem de moral veren, güç ve umut mesajı ileten renklerin evliliği” olarak tanımlanan renk kombinasyonuyla tanışabilir bu renk kombinasyonundan oluşan filtreyi deneyebilirsiniz. Bizden duymuş olmayın ama oldukça havalı bir filtre olmuş 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: