Twitter Space ile Podcast

Sosyal medya ağları arasındaki rekabete bir özellik daha ekleniyor. Sosyal ağlar arasındaki rekabet kesintisiz devam ederken 2021’in ilk hamlesi Twitter’dan geldi!

Rekabet “Hikayeler” özelliği ile başlamıştı…

Instagram Hikayeler özelliğinin aktif olarak kullanılmasıyla birlikte birçok sosyal medya ağda da benzer özelliklerin devreye girdiğini zaten biliyoruz. Facebook ve WhatsApp’ın ardından kısa süre önce Twitter da Fleed özelliği ile “hikaye” paylaşımına başlamıştı. Fakat Twitter’da güncellemeler henüz bitmedi.

Podcast ve ses odakları 2020’de artış gösterince…

Podcast kültürünün hızla yayılmasıyla Twitter ses odaklı paylaşımlara da ağırlık vermeye başladı. Nasıl mı? Dünya çapında podcast yayınlarında ön plana çıkan mobil uygulama Breaker’ı satın alarak tabii ki.

Twitter “Spaces” özelliği için kolları sıvadı…

2021’de sese dayalı sosyal medya ağlarının dijital katılıma yönelik talebi artıracağını düşünen Twitter, geçtiğimiz Aralık ayında Clubhouse tarzı ses için “Spaces” özelliğinin ilk test dalgasını başlatmıştı. 2021’de ilk hamle olarak da “Space” oluşturmak ve deneyimi geliştirmek için kullanacağı mobil podcast uygulaması Breaker’ı satın aldığını duyurdu.

Breaker ne işe yarıyordu?

Breaker podcast uygulaması olmasının yanı sıra kullanıcılar arasında yorumlar, beğeniler gibi sosyal özellikler ve bağlantılarınız arasında podcast katılımı ve paylaşımı imkanı da sunuyordu.

Twitter ve Breaker neyi hedefliyor?

Twitter’da ise röportajlar, videolar ve canlı yayınlar sadece kullanıcı odaklı takibe dayalıydı, yani, takip ettiğiniz kişilerin canlı yayınlarını, tweet ve retweet hareketlerini bildirimleri açarak görebiliyordunuz ancak Instagram’daki “Keşfet” alanı kadar efektif çalışmayan bir sistem hakimdi.

Twitter’da Breaker Etkisi…

Twitter, Breaker uygulamasını satın alarak kullanıcıları için daha efektif ve ulaşılabilir alanlar yaratmayı hedeflediğini göstermiş olsa da entegrasyon işleminin nasıl yapılacağı hala soru işareti barındırıyor. Ancak Breaker’ın kurucu ortağı Leah Culver, Breaker uygulamasının 15 Ocak’ta kullanıma kapanacağını ve Breaker ekibinin artık Twitter Spaces üzerinde çalışmaya başlayacağını belirtti.

Twitter’ın ses odaklı özelliklere ilgisi yeni değil!

Twitter’ın 2013 yılında We Are Hunted isimli müzik keşfetme servisini satın aldığını, şirket içinde yıllardır Twitter Music için  çalışmaların yapıldığını ve bu çalışmalar dahilinde Twitter’ın geçtiğimiz yıllarda SoundCloud ile iş birliğine gittiğini de hatırlarsak Twitter’daki değişiklikler oldukça merak konusu.

Twitter Space ve Türkiye

Twitter Space özelliği Türkiye’de nasıl bir uyarlamaya gidecek bilmiyoruz ama geçtiğimiz yıl podcast yayınlarına ve ses odalarına artan ilgiyle beraber Twitter’ın 2021 için kollarını çoktan sıvadığını ve güncellemelerin yakın zamanda sona ermeyeceğini söyleyebiliriz. Merakla bekliyor ve Twitter Space’i kullanmak için sabırsızlanıyoruz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: