Telegram Güvenilir mi?

Türkiye’de bir anda gündeme oturan WhatsApp bildirimi, kişisel bilgilerin güvenliğine ilişkin endişeleri artırdı. Milyonlarca kullanıcı WhatsApp’ı bırakıp Telegram’a geçiş yaptı. Peki Telegram WhatsApp’tan daha mı güvenli?

Telegram, tıpkı WhatsApp gibi GPDR uyumlu uygulama. Yani kullanıcı verilerini üçüncü taraflar ile paylaşamaz, ancak kendi şirketleri için reklamcılık amacıyla kullanabilir.

WhatsApp’taki uçtan uca şifreleme, gruplar da dahil tüm sohbetler için geçerli. Telegram’da ise grup sohbetlerinde bu özellik yok. Tüm sohbetler şifreli de olsa da uçtan uca şifreleme sadece ikili görüşmelerde isteğe bağlı olarak açılabiliyor. Bu durumda grup sohbetleri için WhatsApp daha güvenli diyebilir miyiz?

Telefon numarasıyla kayıt olduğunuz Telegram’ı daha sonradan numaranızı kaldırarak; yalnızca kullanıcı adınızla kullanabilirsiniz. Ancak ilk kayıt olduğunuz numarayı artık başkası kullanıyorsa sizin geçmiş görüşmelerinizi görüntüleyebilir. Yeni bir numara kullanacaksanız mevcut Telegram hesabınızı kapatmalısınız.

Bonus: Telegram’ın önemli bir güvenlik önlemi de ekran görüntüsü alınaması. Eğer karşınızdaki kişi gizli sohbetinizin ekran görüntüsünü almak isterse “Bu uygulama ekran kaydı almaya izin vermiyor.” uyarısı veriyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: