Twitter ve Pinterest’e Yasak

Sosyal medya yasasının zorunlu kıldığı “Türkiye temsilcisi” koşulunu yerine getirmeyen Twitter, Periscope ve Pinterest’e reklam yasağı geldi.

Bir dönem Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi olan sosyal medya yasası, 1 Ekim 2020 itibarıyla resmen yürürlüğe giren yasaya göre; Türkiye’de 1 milyon ve üzeri aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformları, bir Türkiye temsilcisi atamak zorunda. Bugüne kadar; Facebook, YouTube gibi pek çok popüler platform, temsilci atama zorunluluğuna olumlu geri dönüş sağlarken, bazı platformlar bu durumu görmezden geliyor.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan Twitter, Periscope ve Pinterest de henüz bir temsilci atamış değil. Şu ana kadar temsilci atamadıkları için iki kez idari para cezası ile karşılaşılan platformlar, artık daha ciddi yaptırımlarla karşılaşacaklar.

Resmi Gazete’nin ilan bölümünde “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan:” başlığı ile yayınlanan karara göre Twitter, Periscope ve Pinterest, hala bir Türkiye temsilcisi bildirmedikleri gerekçesiyle reklam yasağı ile karşı karşıya kaldı. Dahası, şirketlerin temsilci atama zorunluluğuna karşı sessizliklerini devam ettirmeleri halinde bir sonraki aşama, bant genişliğinin daraltılması olacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: