DuckDuckGo Rekor Kırdı

Arama motoru DuckDuckGo rekor bir trafik artışı yaşadı. Google’ın rakibi olan ve 2008 yılında kurulan arama motoru, kişisel gizliliğe verdiği önemle ve açık kaynak kodlu olmasıyla öne çıkıyor.

ABD merkezli DuckDuckGo’nun en önemli özelliği veri gizliliğiydi. Arama motoru, kullanıcılarının verilerini depolamadığını söylüyor ve son yıllarda ciddi oranda trafiğini artırıyordu. WhatsApp nedeniyle gündem olan gizlilik konusunun ise arama motorunun rekor kırmasına sağladığı düşünülüyor.

DuckDuckGo, bir günde ilk kez 100 milyon arama sayısı aldı ve bu istatistik, kendi tarihinde, bir günde ulaştığı en yüksek arama sayısı olarak kayda geçti. Ocak ayının ilk gününde 77 milyon civarında arama sayısı olan DuckDuckGo’nun 100 milyonu devirmesinde ise veri gizliliği konusunun gündem olmasının büyük payı var.

Google’ın rakibi olan DuckDuckGo’nun, veri depolamamasının en iyi örneği; arama motoru, kullanıcıların arama geçmişini kaydetmiyor ve böylece kişisel sonuçlar yerine DucDuckGo’da aynı aramayı yapan herkes aynı sonuçları görüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: