YouTube vs TikTok

YouTube “Shorts” özelliği ile TikTok’ta yer alan kısa süreli videoları kendi platformu bünyesinde hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şu an sadece Hindistan’da aktif olan ve henüz deneme aşamasında olan Shorts özelliği, TikTok kullanıcılarını YouTube’a çekmeyi hedefliyor.

60 saniyeye kadar olan videolar #Shorts

“Shorts Camera” özelliği de dahil olmak üzere “Shorts” özelliklerinin tamamını Türkiye’de kullanmak henüz mümkün değil. Ancak bu sizi üzmesin çünkü video başlığına ya da açıklamaya #Shorts etiketini dahil ettiğinizde siz de bu özelliği kullanabilirsiniz. YouTube, bu etiketi kullanan tüm kullanıcıların dikey formatta 60 saniyeye kadar olan kısa videolarını paylaşabileceğini belirtiyor.

Erişim ve Etkileşim

YouTube, Shorts özelliği ile birlikte videolarınızı Shorts Feed’ine alarak YouTube’da daha fazla kişiye erişmenizi sağlayacak ve eriştiğiniz kişilerle etkileşime girmenizi kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Youtube Shorts ile daha çok içerik, daha fazla erişim ve daha fazla etkileşim sunuyor sunmasına ama… Kanal analizi yaptığınız sırada verileri nasıl okuyacağınız konusunda kafanızı kurcalan sorular gündeme gelebilir. Üzülmeyin, YouTube sizler için bunu da düşünmüş!

Shorts videoları ve kanal analizi

YouTube, Shorts görüntülemelerinin nasıl ölçüldüğünü ve içerik oluşturucuların yeni süreçte nelere dikkat etmeleri gerektiğini özetleyen yeni “Creator Insider” videosunda veri analizi kısmını detaylıca açıklıyor.

İlk olarak; Shorts videolarının görüntüleme sayılarının ve Shorts görüntülemelerinin, Youtube analizlerinizde normal izlenme sayısı verilerinize dahil edildiğini söylüyor.

Diyor ki; “Kısa videolar, normal videolardan sadece süre ve format olarak farklılık gösterirler. Süre ve format farklılığı ise veri analizi sırasında standart videolarınızdan farklılık göstermez ve rakamlar analize aynı şekilde yansır. Shorts videoları görüntülenme ve tıklama sayılarına dahil edildiği için kanal düzeyinde izlenme sayınıza da katkıda bulunurlar ve hiçbir şekilde filtrelenmezler.”

YouTube, “Shorts” görüntülemelerinin Shorts oynatıcısındaki videonuza kaydıran izleyicilerden geldiğini, “Ana Sayfa” sekmesinden “Shorts” kliplerinize tıklayanların ise Shorts görüntüleme verilerinde sayılmayacağını belirtiyor.

Shorts videolarının kanal performansına katkısı

Çok sayıda Shorts videosu paylaşmanız, ortalama görüntüleme sürenizi düşürebilir. Ancak YouTube bu konuda da içerik üreticilerin ve markaların içini ferahlatacak bir açıklama yapıyor: “Shorts videoları doğası gereği standart Youtube videolarından daha kısa olsa da video niteliğinin kanal performansınıza zarar vermeyeceğini ve tıklama oranını değiştirmeyecek.”

YouTube, Shorts görüntülemelerinin diğer istatistiklerinizi nasıl etkileyeceği konusunda ise “insanların Shorts klipleriyle ne kadar aktif olduklarına göre verilerindeki değişimleri görebildiklerini ancak bunun herhangi bir performans sorununa neden olmaması gerektiğinin” altını çiziyor.

Shorts özelliğinin tam modülü Türkiye’de ne zaman kullanılabilir olacak?

Şu an için sadece Hindistan’da tam modül şeklinde kullanılabilen Shorts videolarından herhangi bir gelir elde edilemediğine vurgu yapan Youtube, Shorts özelliğinin kullanılabilirliğini bölgesel olarak genişletmeden önce platform genelinde içerik oluşturucular ve markalar için daha nitelikli bir modül haline gelmesini hedefliyor.

YouTube’a TikTok platformundaki kullanıcıları kendi himayesinde toplamayı hedeflediği Shorts özelliği konusunda tebrik ediyor, Shorts özelliğini Türkiye’de tam modül olarak kullanabileceğimiz zamanı da merakla bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: