Clubhouse Çılgınlığı!

Clubhouse uygulaması hem dünyanın hem de ülkemizin oldukça gündeminde. Herkes bu uygulamadan bahsediyor ve giren bağımlısı oluyor. Ülkemizin neredeyse tüm ünlüleri ve internet fenomenleri bu uygulamada yerini aldı. Peki nedir bu Clubhouse?

Clubhouse nedir?

Clubhouse sadece ses medyası üzerinden çeşitli odalarda kullanıcıların birbirleriyle sohbet ettiği ve tartıştığı yeni nesil bir uygulama. Kısaca sesiniz tek iletişim yolunuz. Beğeni, paylaşım, dürtme vs. yok. Sadece sesiniz tek icraatınız oluyor. Clubhouse şirketi kendisini “insanların hemen her yerde rahatça konuşarak hikayeler anlatmasına, fikir geliştirmesine, ilham almasına, arkadaşlıklarını derinleştirmesine ve dünyanın her yerinden yeni insanlarla tanışmasına olanak sağlayan, sese dayalı yeni bir sosyal ürün türü” olarak tanımlıyor.

Clubhouse nasıl kullanılır?

Ses odalarında moderatör olanlar konuşmayı başlatıyor ve konuyu belirliyor. Moderatörler konuşmacı atayabiliyor, atabiliyor ve odayı yönetebiliyor. Söz almak isteyen kişiler de uygulama içinde yine ilgili odadayken el kaldırma butonuna basarak söz isteyebiliyorlar. Uygulama içinde istediğiniz kişileri ve odaları takip ederek ağınızı genişletebiliyorsunuz. Bu sayede uygulamayı açınca karşınıza çıkan konuşma odalarını belirlemiş oluyorsunuz.

Bu arada kuracağınız ya da kurulan sohbet odalarının illa ki herkese açık olması gerekmiyor. Kendinize özel ve gizli odalarınızı oluşturup arkadaşlarınızla muhabbetin de tadını çıkarabilirsiniz.

Clubehouse’taki konuşmaları özel ve samimi kılan, hiçbir şekilde kayıtlarının olmamasıdır. Buradaki sohbetlerin sonradan dinlenebilmek üzere bir kaydı yoktur ve kaydedilemezler.

Clubhouse’a nasıl girilir?

Üye olmak için ise bir kıstas var. Davetiye sistemiyle çalışıyor. Ve uygulama şu an sadece App Store’da mevcut (Android’e yakın zamanda geleceği söyleniyor). Uygulamayı indirerek telefon numaranızı giriyorsunuz. Sonra size bir SMS geliyor. Sizinle telefon numaranız üzerinden arkadaşlar olanlar yani kayıtlı olanlar uygulamayı indirip sisteme dahil olmuşsa gelen bildirimde sizi görüp elinde davetiye varsa tarafınıza davet gönderebiliyor. Bu sayede siz sisteme yani uygulamaya dahil olabiliyorsunuz.

Özellikle pandemi döneminde popüler olan podcast kültürü Clubhouse’a ile bir nevi canlıya taşınmış oldu. Ve viral etkiyle hızla da yayıldı. Clubhouse kısaca, arkadaşlarınızla Zoom üzerinden ya da FaceTime üzerinden yaptığınız görüşmelerinizin sadece ses üzerinden gerçekleşmesi gibi.

Bakalım Clubhouse çılgınlığı ne kadar devam edecek ve bu trendi diğer sosyal medya uygulamaları da kopyalayacak mı? Hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: