2020’nin Sosyal Medya Trendleri

2020’de Sosyal Medyada 22 Milyon İşletme Gönderisinden İç Görüler

Social Insider ekibi kısa süre önce Instagram, Facebook ve Twitter’da 35 farklı sektörden markaları kapsayan 22 milyondan fazla iş gönderisini analiz ettikleri yeni bir sosyal medya endüstrisi kıyaslama çalışması yayınladı.

Analizlere göre…

Yayınlanan çalışmadaki analizler, 2020’nin trend olan platformlarını, hangi sektörlerin en çok etkileşim aldığını, tüm platformlarda yayınlanan birincil sosyal medya içeriği türlerini ve daha fazlasını ortaya çıkardı.

Veriler gösteriyor ki…

Aşağıdaki infografik, çalışmadan elde edilen temel iç görülere hızlı bir genel bakış sağlayacak.

Facebook

İç görülerin başında yer alan Facebook verileri; kullanıcıların Facebook’ta daha fazla vakit geçirerek üretilen içeriklerle daha fazla etkileşim verdiğini ancak etkileşimleri sadece beğeni kültürlerine hitap eden paylaşımlara verdiklerini açıklıyor. Şöyle ki; paylaşımlar özelinde etkileşimler artsa da etkileşimler sadece ilgili paylaşımlara yöneldiği için etkileşim oranlarında düşüş yaşanıyor.

Evlerde geçirilen vakitlerin artmasıyla birlikte sosyal medyada daha fazla vakit geçiren kullanıcıların dikkatini çekmek isteyen Facebook profilleri, paylaşımlarında %6.40 oranında bir artış söz konusu.

Instagram

Çalışma sonucunda elde edilen verilerle bir kez daha görüyoruz ki en çok sevilen sosyal medya platformu Instagram oluyor. Hal böyle olunca takipçi kitlesine seslenmek isteyen markalar, iletişim çalışmalarında Instagram odaklı bir yaklaşım benimsiyorlar. Instagram’daki etkileşim oranı 2018’den 2019’a %0.08’lik bir artış gösterirken, 2020’de bu artış %5,28’e yükseliyor.

Instagtam Akış paylaşımlarında %6.22 oranında düşüş gösteren veriler, markaların akış paylaşımlarını azaltırken, hikaye paylaşımlarını artırdığının altını çiziyor.

Twitter

Yoğunlukla siyasi gündemler ve politik hesapların Trend Topic listesini belirlediği Twitter’da ise, politik gerginlikler nedeniyle etkileşim oranlarında gözlemlenen son düşüş oranı ise %0.01 oluyor.

Hedef kitlesine daha çok mecradan ulaşmak isteyen markalar, Twitter’da pasif durumda olan profillerini hareketlendirerek Facebook ve Instagram’a kıyasla %36 daha fazla içerik paylaşımına gitmiş bulunuyor.

Video mu Görsel mi?

3 ana sosyal medya platformunda da paylaşımlar arasındaki video/statik görsel dengesinde statik görseller ön plana çıkıyor. Statik görsel kullanımı Facebook’ta %84.16, Instagram’da %75.14 Twitter’da ise %52.86 olarak belirtiliyor.

En Çok Etkileşim Alan Profiller

Tüm platformlar bir arada incelendiğinde en çok etkileşim alan profillerin Politika & Sivil Toplum ve Eğitim alanındaki profiller olduğu gözlemlenirken en çok konuşulan sektörün ise Hava Yolu Şirketleri olduğu dikkat çekiyor.

Kısacası Social Insider’ın sosyal medya trendlerine yön veren iç görülere baktığımızda…

2020’de Dünya genelinde sosyal medya kullanıcılarının en çok konuştuğu konulara değinen çalışma, sosyal medya içerikleri üreten markalar için giriş kılavuzu olma özelliği taşıyor. Bu iç görüleri etkileyen faktörler Dünya genelinde Covid-19’un sosyal medya üretiminde ve tüketimindeki değişkenleri de işaret ediyor.

Platformlara göre paylaşım türleri ve etkileşim oranlarının kıyaslandığı çalışmada 2020’de en çok tüketilen paylaşımların statik görseller olduğu öne sürülürken, sosyal ağlar arasındaki etkileşim oranlarını da gün yüzüne çıkarıyor. Sosyal medyada en çok konuşulan sektörleri ve mecralara göre değişen gündemleri de görmek mümkün.

Bakalım 2021 Trendlerini belirleyen dijital gündemlerimiz ne olacak? Birlikte yaşayıp, göreceğiz 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: