Twitter’da Para Kazanma Devri!

Bildiğimiz üzere Twitter, sosyal ağlar arasındaki popülerliğini korusa da kullanıcılarına maddi gelir anlamında doğrudan bir kazanç sunmuyordu. Ancak son zamanlarda yaptığı yenilikler ile birlikte; bu durum değişecek gibi görünüyor.

Twitter; 2020’nin Aralık ayında sosyal video şirketi Squad’ı ve 2021’in ilk hamlesi olarak ise ses odaklı iletişimi artırmak için mobil podcast uygulaması Breaker’ı satın almıştı. Satın alımların ardından ise yanıltıcı bilgi akışını önlemek adına Birdwatch özelliğini tanıtan Twitter, şimdi ise kullanıcılarına gelir elde etmenin kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Ocak ayı sonunda yaptığı açıklamayla 2015 yılından bu yana bir haber bülteni olarak hizmet veren Revue şirketini satın alan Twitter; yazarlar ve editörler için daha kapsamlı hizmetler sunacağa benziyor!

Nasıl mı? Gelin birlikte bakalım!

Twitter Ürün Geliştirme Lideri ve Periscope Kurucu Ortağı Kayvon Beykpour ve Twitter Yayıncı Ürünleri Başkan Yardımcısı Mike Park’ın yaptığı ortak açıklamaya göre Twitter’ın yeni hedefi; Twitter’ı yazarlar için daha iyi bir yuva yapmak!

İnsanların dünyada olup bitenlerden haberdar olmak, konuşmak ve tartışmak için kullandığı Twitter; yazarların ve uzmanların kendisiyle daha fazla vakit geçirmesini istiyor. Çünkü bireysel içerik oluşturuculardan, gazetecilere ve hatta yayıncıların bizzat kendilerine; yazılı çalışmalarını paylaşmak, anlamlı sohbetler başlatmak ve sadık bir takipçi oluşturmak için en uygun platformun Twitter olduğunun altını çiziyor.

Yazarlara, Gazetecilere, Küratörlere ve Yayıncılık sektörüne destek Twitter’dan!

Yazarlar ve içerik küratörlerinin Twitter’daki akışın değerli bir parçası olduğunu belirten platform; içeriklerini oluşturmaları ve paylaşmaları için onlara yeni yollar sunmak ve daha da önemlisi büyümelerine ve takipçileriyle daha iyi bağlantı kurmalarına yardımcı olmayı fazlasıyla önemsiyor.

Yazarlar ve yayın kurumlarına verdiği değeri göstermek için satın aldığı Revue ile birlikte; herkesin editoryal bültenleri başlatmasını, yayınlamasını ücretsiz ve kolay hale getirmeyi amaçlıyor.

“Peki Revue ne işe yarıyor?” dediğinizi duyar gibiyim. O halde hemen anlatmaya başlıyorum:

Revue; her türden yazarın bir yayında, bir web sitesinde, Twitter’da veya başka bir yerde oluşturduğu yazın aracılığıyla hedef kitlesinden para kazanmanın yolunu sunuyor. Aynı zamanda Twitter kullanıcılarının da ilgi alanlarından haberdar olmalarına yardımcı olmayı hızlandırıyor.

Bağlantıları, videoları ve Tweet’leri arayüze sürükleyerek Revue’da hızlı ve kolay bir şekilde bir haber bülteni oluşturun.

Yeni Altyapının Avantajları Neler?

Kuruluşların ve yazarların okurlarını başka herhangi bir yerden çok daha hızlı ve çok daha büyük ölçekte büyütmelerine yardımcı olmak için benzersiz bir konuma sahip olduğunun farkında olan Twitter; güçlü bir yazar ve okuyucu topluluğuna hizmet ettiğinin bilincinde.

Bu nedenle pek çok köklü yazar ve yayıncıya ev sahipliği yaparak; kullanıcı kitlesinin kendi markasını oluşturmak için Twitter’ı tercih etmesini istiyor.

Yazarların ve yayıncıların makalelerini Twitter’da yayınlayarak takipçileriyle bağlantı kurmalarını kolaylaştırırken gelir elde etmelerinin de önünü açıyor. Bütün bunları yaparken de okuyucuların ve Twitter kullanıcılarının yazarları ve içeriklerini daha iyi keşfetmelerine yardımcı olacak bir alt yapı düzenlemesi sunuyor Revue ile.

Kısacası Revue ile birlikte Twitter sorunsuz çalışacak bir sistemle; kullanıcılara en sevdikleri takiplerden haber bültenlerine kaydolmalarına izin verecek ve yazarların okurlarıyla gerçekleştirdiği sohbetlere ev sahipliği yapmaları için yeni ayarlar sunacak.

Twitter’dan Nasıl Gelir Elde Edilecek?

Revue ile birlikte yayıncılık sektörünün yapı taşı olan yazarlar, gazeteciler ve küratörler için yeni bir gelir kaynağı haline gelmeyi isteyen Twitter; ücretli haber bültenleri aracılığıyla kalıcı bir teşvik modeli oluşturuyor.

Yazarlara Twitter üzerinden ücretli abonelik imkanı tanıyan Revue; aynı zamanda onları Twitter’da sohbetlere yön veren ilgi çekici ve alakalı içerikler üretmeye teşvik edecek.

Yazarlara sundukları avantajları “İster gelir akışlarını genişletmeye yardımcı olsun, ister birinin işinin temel taşı olarak hizmet ediyor olsun, kitle temelli para kazanmanın desteklemeye yönelik yeni yollar geliştirmeye devam edeceğimiz bir alan olmasını bekleyebilirsiniz.” şeklinde ifade eden yöneticiler gelişmelerin Revue ile sınırlı kalmayacağının da sinyallerini veriyor.

Revue tarafından izleyici iç görüleri: Büyümeyi izleyin ve katılımı toplu olarak veya bireysel arayüze göre inceleyin.

Revue ve Twitter’ın birlikteliğinin ardından gelen yenilikler neler?

2021’in Ocak ayı sonu itibariyle:

  • Revue’nun Pro özellikleri, tüm hesaplar için ücretsiz hale getirildi.
  • Ücretli haber bülteni ücreti, yazarların aboneliklerden elde ettikleri geliri daha fazlasını ellerinde tutmasını sağlayan rakiplerinde yer alan %10-%6 gibi rakamlara kıyasla rekabetçi bir oran olarak %5’e düşürüldü.

Revue + Twitter

Ürün geliştirme ve yönetim departmanının bu birliktelikten oldukça memnun olduğunu ve heyecanlarını gizleyemediklerini açıklayan Kayvon Beykpour & Mike Park diyor ki:

“Bağımsız bir hizmet olarak Revue’a yatırım yapmaya devam edeceğiz ve Revue ekibi de, yazarların haber bültenlerini oluşturma, hedef kitlelerini oluşturma ve çalışmaları için ödeme alma yöntemlerini iyileştirmeye odaklanmaya devam edecek. Ayrıca Twitter ve Revue ekibini genişletiyor ve mühendislik, tasarım, araştırma ve veri bilimi alanlarında kilit roller için işe alımlar yapıyoruz. Zamanla bu ekip, Twitter’daki uzun içeriklerin ve makalelerin yayınlanıp yayılmasında daha fazla keşif, okuma ve konuşma deneyimleri oluşturacak.

Twitter’daki herkese açık sohbeti geliştirmeye devam ederken uzmanlardan küratörlere, gazeteciler ve yayıncılara kadar tüm yaratıcıları yolculuğumuzda bize katılmaya davet ediyoruz.

Revue ve Twitter birlikteliğinin bu yönde attığımız ilk adım olduğunun altını çiziyor, ilerlememiz hakkında yakında daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Takıma hoş geldin Revue!”

Sansüre ve ifade özgürlüğüne karşı duruşunu her seferinde gözler önüne seren Twitter’ın bu hamlesi bakalım ülkemizde nasıl şekillenecek? Merakla bekliyoruz! 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: